Jan Zahradil (ODS) vede v Evropském parlamentu vlivnou Skupinu přátelství EU–Čína, která se nyní opět dostává do hledáčku evropských médií. Jak napsal 26. 11. 2020 internetový deník Politico.eu, skupina funguje jako lobbistický tým v zájmu „lidové“ Číny, která je systémovým rivalem Evropské unie a celého Západu.
Obdobné skupiny „přátel“ fungují v europarlamentu jako nástroj podpory mezinárodní spolupráce, zejména v oblasti hospodářských vztahů.
Jenže Skupina přátelství EU–Čína (nyní 15 členů z 10 zemí) byla a je poněkud ambicióznější… Navíc její předseda Jan Zahradil zastává v Evropském parlamentu funkci místopředsedy klíčového Výboru pro mezinárodní obchod a má tak potenciální přístup k citlivým informacím týkajícím se evropské obchodní strategie vůči Čínské lidové republice.
Další třaskavou skutečností je, že generálním sekretářem oné „Skupiny“ je jistý Gai Lin, státní občan ČLR a Zahradilův parlamentní asistent, který zajišťoval služební cesty evropských poslanců do „lidové“ Číny a prokazatelně byl, jak uvádí server Politico.eu, v kontaktu s čínskými státními orgány a institucemi.
Skupina přátelství EU–Čína, v europarlamentu občas označovaná jako „Zahradilova skupina“, je proto důležitými europoslanci považována za souručenství lidí hájících čínské ekonomické (a politické) zájmy v Evropské unii. Jinak řečeno: Jan Zahradil z ODS, zároveň reprezentant Strany evropských konzervativců a reformistů, údajně hájí pekingskou agendu…
Konzervativec Jan Zahradil samozřejmě jakékoliv užší propojení s čínským komunistickým establishmentem odmítá, přesto jsou však Zahradilovi poslanečtí kolegové vůči jeho aktivitám ostražití.
Jak informuje server Politico.eu, několik úředníků Evropského parlamentu pod příslibem anonymity uvedlo, že „Zahradilova skupina“ podle nich ohrožovala zájmy EU ve prospěch ČLR a je součástí sílícího čínského úsilí o infiltraci do evropských orgánů.
Skupina přátelství EU–Čína byla sice založena už v roce 2006, ovšem novou dynamiku získala právě poté, co roku 2019 stanul v jejím čele europoslanec Jan Zahradil. Letos měl vést do ČLR neoficiální poslaneckou delegaci (bez formálního souhlasu europarlamentu!), která měla jednat s vysokými představiteli čínské vlády a komunistické strany, ovšem kvůli pandemii koronaviru byla odložena.
V čínských médiích jsou občas citovány i Zahradilovy výroky, které v mnohém rozporují diplomatickou strategii EU vůči ČLR.
Ve svém komentáři k „Zahradilově skupině“ se internetový deník Politico.eu mimo jiné odvolává na analýzu českého sinologického serveru Sinopsis.cz. Zároveň cituje i Jana Zahradila, který pro deník prohlásil, že nikdy nežádal o přístup k citlivým informacím o obchodních vztazích mezi EU a ČLR. A stejně tak jeho čínský asistent Gai Lin v e-mailové korespondenci s redakcí zdůraznil svou naprostou loajalitu vůči Evropské unii. Je to až dojemné…
Přesto je zcela na místě, abychom aktivity europoslance Jana Zahradila i nadále bedlivě sledovali a kladli mu soustavně a často kritické otázky k jeho „čínským“ preferencím. Zdá se totiž, že afinita někdejšího vodohospodáře Zahradila k asijským komunistickým tyraniím je komplexnější a má své důvody. Připomeňme si například jeho „zájem“ o Vietnamskou socialistickou republiku či pochvalné výroky o čínském imperiálním projektu „Pás a stezka“. Buďme k Janu Zahradilovi spravedliví, zároveň mu však v zájmu Evropy, Česka i ODS nedejme pokoj. A třeba panu europoslanci příležitostně připomínejme nedávné volební heslo občanských demokratů: „Patříme na Západ, ne na Východ!“
Zdroje: Politico.eu / Sinopsis.cz