Europoslanec Jiří Pospíšil v rozhovoru pro deník FORUM 24 promluvil o dokumentu Evropské komise ke střetu zájmů premiéra Andreje Babiše. V rozboru se uvádí, že Brusel stále trvá na tom, že předseda vlády ovládá holding Agrofert, což je v rozporu s českou i evropskou legislativou. Auditoři požadují kontrolu dalších projektů koncernu, které dosud prověřeny nebyly.
„Tahle neochota české vlády přiznat zjevný střet zájmů pana Babiše, který byl opakovaně konstatován na různých úrovních v EU a skálopevně stát za panem Babišem bohužel ukazuje, že v České republice existuje prostor pro zneužívání prostředků EU,“ upozornil pro FORUM 24 Pospíšil. Jaké z toho pro Českou republiku vyplývají následky? A měli by svůj kus odpovědnosti nést i úředníci, politici a členové vlády? Přečtěte si v následujícím rozhovoru.
Jak hodnotíte stanovisko klíčového rozboru Evropské komise ke střetu zájmů premiéra Andreje Babiše? Jedná se o jeho definitivní prohru?
Jak znám Andreje Babiše a praktiky jeho vlády, tak se domnívám, že o definitivní prohru bohužel ještě nejde. Ale směřuje to k ní. A to i přesto, že se česká vláda snaží využít všech procedurálních možností, aby celý proces maximálně natáhla a oddálila.
Jaké části tohoto dokumentu považujete za nejklíčovější a vzhledem ke střetu zájmů nejproblematičtější?
Nejdůležitější je určitě potvrzení, že Andrej Babiš nadále ovládá holding Agrofert a porušuje tak evropskou i českou legislativu. Jak jde vidět, česká vláda ani zdaleka nepřesvědčila Komisi, že tomu tak není. Tedy, Andrej Babiš se může ohánět Lexem Babišem, jak chce. Tady to má černé na bílém – a to už poněkolikáté.
Kromě české legislativy porušuje předseda vlády podle Evropské komise také unijní finanční nařízení. Co to znamená?
To znamená, že vedle toho, že se náš pan Babiš podílí na rozhodování o evropských dotacích, tak zároveň má z těchto dotací ekonomický prospěch. A to nemalý. Jen si vemte, že jeho majetek vzrostl meziročně o další 4 miliardy. Takže zatímco ostatní podniky v této době strádají a bojí se o přežití, Babiš bohatne i v časech koronaviru: vydělává mu podpora imunity, laboratoř i potraviny. A to především díky jeho „souběhu“ aktivit – jinak řečeno střetu zájmu. A tím, že Andrej Babiš nepodniká potřebné kroky k jeho odstranění, tím zcela jednoznačně porušuje unijní finanční nařízení.
Přijatá opatření, která by měla střetu zájmů zabránit, nejsou podle stanoviska Bruselu dostatečná. Jaká by měla přijít?
Česká republika by měla především nastavit jasný a předběžný mechanismus kontroly, který zajistí, že žadatelé o dotaci EU, kteří jsou ve střetu zájmů, budou včas odhaleni a tuto dotaci nezískají. Andreje Babiše můžou v tomto směru využít jako odstrašující příklad.
Jsou tu alespoň nějaké tendence?
Právěže vůbec. Česká vláda k tomu přistupuje velmi laxně. Jako by se jí unijní finanční nařízení ani netýkalo. Jenže týká. Evropské předpisy upravující poskytování dotací chrání před zneužíváním evropských prostředků, a tedy chrání zájem všech evropských daňových poplatníků. Naproti tomu česká vláda tím, že unijní finanční nařízení ignoruje, chrání jen zájem pana Babiše.
Česká republika má nyní tři měsíce na odpověď. Jaký bude další postup?
Stejný jako minule – Komise českou odpověď vyhodnotí a rozhodne o dalším postupu. Pokud odpověď vyhodnotí jako neuspokojivou, bude moci přijmout rozhodnutí, na které může česká vláda reagovat dvojím způsobem – podřídit se a splnit, co Komise uloží, nebo rozhodnutí napadnout u Soudního dvoru EU. Tady bych ale rád dodal, že případná žaloba k Soudnímu dvoru nebude mít odkladný účinek, takže česká strana stejně bude muset provést rozhodnutí Komise, které bude soudně napadat.
Jaké důsledky by z vašeho pohledu měly být vyvozeny vůči premiérovi?
Zatím je pan Babiš v postavení, kdy důsledky vůči sobě může vyvodit jedině on sám. Každopádně, ptáte-li se, jaké by důsledky vyvodit měl, aby se dostal do souladu s českým a evropským právem, tak by se měl buď vzdát vládní funkce, nebo se vzdát Agrofertu. Ani k jednomu se bohužel zatím zjevně nechystá a dál si razí tu svoji mantru: „Nikdy neodstoupím, nikdy! Nech si to všichni zapamatují“
Národní dotace do premiérových firem stále plynou. Měli by svůj kus odpovědnosti nést i úředníci, politici a členové vlády?
Rozumím, kam tím směřujete. Samozřejmě, že za to, že Agrofertu v rozporu s platnou národní a evropskou legislativou nadále plynou národní dotace a jsou přidělovány veřejné zakázky právně odpovídají ti, kteří o tom rozhodují, tedy jednotliví úředníci. Ale na druhou stranu chápu, že jsou opravdu v obtížné situaci, protože rozhodnout v neprospěch Agrofertu by znamenalo seslat na sebe hněv nadřízených, kteří jsou tak či onak spojeni s panem Babišem a odvíjejí od něj své působení ve funkcích. Takže pro tyto úředníky momentálně jedinou možností, jak si zachovat čistý štít, je odejít ze státní správy, jak to udělal pan Steiner na Státním fondu životního prostředí.
Proč se české instituce nestaví proti premiérovu střetu zájmu důsledněji?
Myslím, že tady oba dva odpověď známe. Protože většina českých institucí je přímo či nepřímo pod vlivem pana Babiše, takže jednají tak, jak vyhovuje jemu a jeho zájmům. V konečném důsledku tak ve střetu zájmu není jenom pan Babiš, ale celá česká státní správa.
Babiš opakovaně tvrdí, že Česká republika nebude vracet žádné peníze. Hrozí toto stále?
Stoprocentně. Tady opravdu reálně hrozí, že protiprávně přiznané dotace Agrofertu z rozpočtu EU zaplatí čeští daňoví poplatníci. Pokud totiž EU projekty Agrofertu neproplatí, bude mít česká vláda dvě možnosti: buď bude peníze po Agrofertu vymáhat zpět, nebo je Agrofertu ponechá, a tím pádem se na ně složí všichni čeští daňoví poplatníci. To ale na billboardových heslech hnutí nenajdete.
Jak střet zájmů Andreje Babiše poškozuje Českou republiku?
Tahle neochota české vlády přiznat zjevný střet zájmů pana Babiše, který byl opakovaně konstatován na různých úrovních v EU a skálopevně stát za panem Babišem bohužel ukazuje, že v České republice existuje prostor pro zneužívání prostředků EU. To může vést v konečném důsledku k tomu, že Komise zastaví finanční toky nebo jejich část z rozpočtu EU do České republiky a na chamtivost pana premiéra tak doplatí řada dalších příjemců evropských dotací z řad malých a středních podniků, měst, obcí a neziskovek, které tyto prostředky skutečně potřebují. Další věcí samozřejmě je, jak moc nás tahle Babišova eskapáda poškozuje reputačně…