Europoslanec Tomáš Zdechovský se poslední dobou snaží vypořádat s nepravdami, které o Evropské unii šíří někteří čeští politici. Na Tomia Okamuru i kvůli tomu dokonce podal dvě trestní oznámení. V rozhovoru pro FORUM 24 lidovecký politik vysvětluje, jak se Evropská unie dívá na Andreje Babiše, kdo nastartoval protievropskou rétoriku u nás, nebo proč bychom měli přestat mluvit o odchodu z EU.
Pane europoslanče, jaká byla reakce v Bruselu na první návštěvu Andreje Babiše, coby premiéra ČR?
Z ohlasů, které mám, tak přijetí nebylo úplně nejvřelejší, ale určitě nebylo špatné. Byla snaha ukázat konstruktivní tvář Evropské unie. Vnímají to tak, že zatím je to premiér bez důvěry. Kdyby tam přijel premiér s proevropským mandátem, podpořený proevropskými stranami, tak je jeho pozice samozřejmě úplně jiná.
V Bruselu se poměrně dost čtou média a ví se tam, že pokud má podporu, tak ji má od dvou stran, tedy KSČM a SPD, které jsou vnímány jako problematické.
Znají tamní politici našeho nového premiéra dobře?
V Bruselu se věci velmi často pamatují, takže třeba to, že Babiš vypráví o Junckerovi, že je to alkoholik a ožrala, který by tam neměl být, mu on jednou připomene nebo mu to vrátí. Ty věci se nezapomínají a jsou připomínány i zahraničními novináři. I já jsem musel reagovat na to, co říká současný český premiér.
Proč myslíte, že mnozí lidé v ČR mluví o EU jako o „zlé a diktátorské“?
Politici, počínaje Václavem Klausem, to takhle prezentovali. Bývalý prezident si poměrně brzy uvědomil, že mu s EU odejde část jeho kompetencí a pravomocí. Takže se začal vůči Unii systematicky vymezovat a nebyl žádný silný politik, který by byl schopen mu argumentovat. To, co tady dlouhodobě tvrdil, byly totální nesmysly a nebál bych se použít slovo lži.
Klaus tady vypěstoval v lidech pocit, že Brusel nás ve všem omezuje a snaží se nám něco diktovat. A neřekl, že při všech jednáních sedí i česká diplomacie a čeští ministři. Je úkol pro mě a další generaci to vysvětlovat.
Nemůže nastat situace, že se Andrej Babiš začne chlubit, jak byl v Bruselu úspěšný v jednáních, a ono to bude jinak?
Může se to stát, ale ona se pravda brzy ukáže. Dneska už je Brusel poměrně alergický na politiky, kteří u nich doma prezentují něco jiného, než se skutečně dohodlo. Od roku 2014 je to vidět třeba u Viktora Orbána. Pokud by to Andrej Babiš udělal, tak by brzo narazil a při další premiérské radě by mu to připomenuli.
Pokud by Pavel Telička neukončil spolupráci s ANO, dokázal by Babišovi pomoci v jeho zahraniční politice a při návštěvách v Bruselu?
Obrovsky. Pavel Telička je jeden z nejzkušenějších evropských politiků. Kdyby k sobě oba dva pánové našli znova cestu, tak by to Babišovi mohlo v současné době otevřít dveře. Kdyby byl politik, který vidí „za další křižovatku“, tak by využil spolupráce s obrovsky vlivnou a oblíbenou Ditou Charanzovou, kterou jsem já viděl jako možnou premiérku, místo něj. Jeho možné trestní stíhání bude mít obrovský vliv na jeho schopnost něco vyjednávat. Řada premiérů se nebude chtít stýkat s trestně stíhaným nebo vyšetřovaným. Navíc, je tam podezření, že někdo kradl z evropských peněz nebo zneužil evropské peníze, a na to jsou všichni dost citliví.
Jaký by mělo dopad, kdyby Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) rozhodl, že se na Čapím hnízdě jednalo o dotační podvod?
Pokud tak rozhodne, tak to bude mít naprosto zásadní vliv. Tím si myslím, že by Andrej Babiš ve svých vyjednáváních s Bruselem v hodně věcech skončil. Protože tohle razítko Bruselu je razítkem evropské demokratické instituce, které ukazuje, že něco nebylo v pořádku.
Jak je v Bruselu vnímán prezident Zeman?
Myslím si, že Miloš Zeman s několika výroky, třeba o zrušení sankcí nebo o tom, aby se domluvili o Krymu Rusko s Ukrajinou, si ustřelil možnost být vnímán jinak než jako srandovní postava, nikoliv politická. A to není jenom v Evropské unii, já to vnímám i u partnerů z V4, že ho vlastně pouze trpí.
Podal jste dvě trestní oznámení na Tomia Okamuru. Čeho se týkají?
První je za jeho lež. Řekl, že jsem hlasoval za sankce pro Českou republiku za to, že nepřijímá uprchlíky, což jsem nikdy neudělal. Na základě toho jsme dostali nepředstavitelné množství výhrůžek smrtí a za to míří to druhé. Je neskutečné, že máme v čele ČR jednoho z nejvýše postavených ústavních činitelů někoho, kdo vás označí za vlastizrádce. Řada lidí si spojila to pojmosloví s rokem 1945 a začali nám posílat obrázky oběšených lidí lidovými soudy a začali nám vyhrožovat.
Šéf SPD pozval na dva dny do Prahy kontroverzní, pro někoho extremistické politiky Geerta Wilderse a Marine Le Penovou, jak to vnímáte?
To se může stát jenom u nás, protože my tady máme poměrně silné podhoubí těchto různých nácků. Byli sice demokraticky zvoleni, já to respektuji, ale měli bychom se do budoucna zaměřit na konfrontování těchto lidí s jejich názory. Je třeba jim říct, že názory, které mají třeba na občany jiného vyznání nebo jiné víry, jsou v demokratické zemi nepřijatelné.
Je na místě hovořit o vystoupení z Evropské unie, jak zaznívá třeba od SPD?
To bychom si dali dvě facky, z jedné i druhé strany. Kdybychom vystoupili, tak například přestanou lidé cestovat na občanky, změní se pasy, přestanou se uznávat různé dokumenty. Máme různé profity z toho, že v Evropské unii jsme. Navíc časem budeme jednou z top ekonomik v rámci EU.
Kdyby jste měl uvést několik hmatatelných důvodů, proč máme v Unii zůstat, které by vás napadly?
Bezkonkurenčním způsobem opravená infrastruktura. Od železničních koridorů až po opravené silnice i dálnice. Také se nám otevřely možnosti studovat, pracovat a žít v zahraničí. Je tu obrovský příliv kapitálu. Lidé musí třeba vidět, jak spolupracují vědecké ústavy nebo jak se zlepšilo vybavení škol. A nezapomínejme na zvýšení bezpečnosti. Třeba propojení sytému, zlepšení spolupráce na úrovni tajných služeb nebo policie. To urychluje řešení případů i stíhání nebo vydávání nebezpečných lidí.