Tomáš Zdechovský, europoslanec, který bude znovu kandidovat na druhém místě kandidátky KDU-ČSL, vnímá složitou pozici České republiky v Evropské unii. Pro deník FORUM 24 v rozhovoru potvrdil: Jsme v izolaci, protože náš premiér je trestně stíhaný člověk v zásadním střetu zájmů. A vláda stále nemá důvěru.
Pan prezident znovu jmenoval Andreje Babiše premiérem, nová vláda už téměř jistě vznikne. Jak tento vývoj hodnotíte?
Je to velmi špatný vývoj. Pan prezident by měl být tím, kdo bude dávat strany dohromady, tak jako tomu bylo třeba v Německu. Krok Miloše Zemana byl ukázkou toho, že dopředu vyměnil své zvolení a nekandidaturu někoho z hnutí ANO za své druhé volební období. Je to neakceptovatelné a jedná se o oslabení parlamentní demokracie.
Na to se zapomíná, že se jednalo o “vykšeftování” této podpory. Jak se díváte na to, že nadcházející vládu budou u moci držet komunisté?
Je potřeba vidět, jak zdatným způsobem to KSČM zobchodovala. Komunisté se tváří prosociálně a najednou vidíte, že obsazují místa v dozorčích radách a státních institucích. Nedávno například vyšla zpráva o poradci v České poště, který bere 55 tisíc měsíčně. Pro samotné komunisty je to dýka do zad a jejich voliči budou výměnu svých přestavitelů za vysoké platy vnímat negativně. Pro mě osobně jsou komunisté součástí této vlády a ponesou věškeré následky kabinetu Andreje Babiše. Možná si to neuvědomují. Možná si myslí, že je dobré dostat nějaké to místečko, přežít tam pár let a pak zase kritizovat pravicové vládnutí. Ale jejich volič nepochopil spojení s kapitalistou, s mužem, který bohatne na dotacích, a nepochopil, že komunisté půjdou s jakýmisi liberály do hoportu. Může to vést k jejich oslabení.
Na evropské scéně je zřetelný odpor k tomu, aby českou vládu podporovalo hnutí Tomia Okamury. Jak v zahraničí působí podpora komunistů?
Jsou komunisté a komunisté. Kolegové z komunistických stran, kteří sedí v Evropském parlamentu, patří k těm proevropským. Na rozdíl od pana Skály, který je tvrdým stalinistou a je neschopen přijmout jakoukoli reformu. Některé státy mohou dnešní KSČM respektovat, ale kdyby tam převážilo stalinistické křídlo, povede to ke tvrdé kritice. Ostatně podívejte se, jak se k nám hrnou zahraniční návštěvy… Vždyť my se ocitáme na okraji. Naši představitelé nejsou schopni cokoli vyjednat.
Dostáváme se do izolace?
Určitě. Ten, kdo se opravdu pozorně věnuje evropské politice, to jednoznačně potvrdí už jen díky tomu, že počet návštěv významných evropských státníků v České republice výrazně klesl. Pan premiér si možná myslí, že jedno setkání s Macronem změní Macronův pohled na Českou republiku, ale to se neděje. On Andreje Babiše potřebuje leda k tomu, aby mu otevřel a zavřel dveře. Babiš není evropskými státníky vnímán jako partner, kterého by přizvali k jednacímu stolu.
Jakou roli v tom hraje jeho trestní stíhání?
Ví se o něm a diskutuje se v tom smyslu, že to je věc, která se týká víceméně jen České republiky. Na evropské úrovni je jasno v tom, že padesátimilionová dotace na Čapí hnízdo byl podvod. Tím je to uzavřeno a je na českých orgánech, aby to dokázaly prokázat a vyvodit důsledky.
Jak by podle vás bylo vnímáno zastavení tohoto trestního stíhání?
Nejsem soudce ani prokurátor. Nedokážu říci, kde je míra zavinění. Evropští politici jsou ale velmi citliví na to, když se někdo vyhýbá trestnímu řízení. Kdyby Babiš jel takzvaně férovku a snažil se očistit a on i jeho rodina by chodili na výslechy, mám za to, že většina politiků to zkousne. Ale on se všemu vyhýbá, člověk, který vlastní 80 miliard, prodlužuje lhůtu na vrácení padesáti milionů, to mu dobrou image nedělá. Ano, on se účastní všech rad nebo summitů, ale nikdo jej nezve na neformální setkání, což se na pozici České republiky odráží.
Je to tedy tak, že vzhledem k tomu, v jakém stavu je naše vláda, je pozice České republiky je výrazně oslabená?
Ano. Myslím si, že ať Andrej Babiš říká, co chce, tak řada obchodníků a lidí, co cestují do zahraničí, to potvrzuje. On nemyslel na prospěch naší země, pouze chtěl být premiérem a chtěl ovlivňovat dění u nás. A tak se stal šéfem exekutivy, takže je na něj pohlíženo jiným metrem. I proto, že je pořád ve střetu zájmů. Ve chvíli, kdy vyjednává o zemědělských dotacích, v Bruselu či Štrasburku slyšíte, že každý ví, že je největším zemědělcem v České republice. A to je problém. Proto je řada jednání vnímána jako poškozování ostatních českých zemědělců.
Budete znovu kandidovat na druhém místě lidovecké kandidátky. Je již možné hovořit o volebním programu?
Určitě. Naší prioritou je bezpečnost. Před několika dny jsme v Mnichově měli setkání s Angelou Merkelovou nebo Sebastianem Kurzem a zopakovali jsme si jedno: Evropa musí být maximálně bezpečná a nelze tolerovat situace, kdy zákon není vynucen. Když je nkdo odsouzen, musí skončit ve vězení. Za porušení zákona musí člověk být potrestán. A to se mnohdy neděje.