Euroskepticismus je v celé Evropě na vzestupu. Z 10 vybraných zemí EU (ČR mezi nimi není) má negativní názor na Evropskou unii a její politiku již 47 % obyvatel. Během loňského roku se tak důvěra v evropské instituce opět propadla, uvedla aktuální studie americké společnosti Paw, která pravidelně provádí průzkumy veřejného mínění v zemích mimo Spojené státy.
Těsně před britským referendem o případném Brexitu si přesto 7 z 10 respondentů podle průzkumu přeje setrvání klíčové země v EU. Odchod Británie by měl podle nich negativní následky pro celou Unii.
Příznivý postoj vůči EU si zachovává na 51 % obyvatel 10 zkoumaných států EU. Největší pokles důvěry EU zaznamenala ve svých největších členských státech: ve Francii je to oproti loňsku o 17% bodů, ve Španělsku o 16, v Německu o 8 procent, a v Británii o 7. Tam je společnost rozdělena takřka přesně na polovinu odpůrců a polovinu příznivců EU.
Nejvíce příznivců má EU nyní mezi Poláky a Maďary
Za nespokojeností obyvatel Evropy stojí především imigrační krize a hospodářské problémy. Podle průzkumu drtivá většina dotazovaných nesouhlasila s postupem EU ohledně uprchlické krize. Na 94 % obyvatel kritizuje EU kvůli uprchlíkům v Řecku, 88 % ve Švédsku a 77 % v Itálii.
Nejvíce jsou naopak s řešením migrační krize na evropské úrovni spokojeni Nizozemci.
V 8 z 10 zkoumaných zemích jich většina není spokojena ani s řešením hospodářských problémů celého kontinentu. Většinu v tomto směru Brusel získal na svou stranu aktuálně pouze v Polsku a Německu. Finanční problémy jednotlivých zemí neumí EU řešit podle názoru 90% Řeků. Téměř 70 % obyvatel tento názor sdílí také v Itálii, 66 % ve Francii a 65 % ve Španělsku.
Ve Francii, Itálii, Polsku, Španělsku a Velké Británii se tito kritici rekrutují převážně z řad euroskeptických stran, jejichž růst také způsobuje názorový posun obyvatelstva. Nejvíce příznivců má EU nyní mezi Poláky (72%) a Maďary (61%).
Generačně má Unie fanoušky spíše mezi mladšími lidmi, největší rozdíl je pak ve Francii, kde pro EU je 56 % obyvatel do 30ti let, ale jen 31 % obyvatel vyššího věku. V podpoře ze stany starších lidí má EU povšechně mezery, navíc jejích příznivců mezi nimi ubývá (například i ve Španělsku a Německu).
Průzkum zahrnoval 10 zemí, v nichž žije 80 % obyvatel celé EU, a představují 82 % celkového HDP EU.