Organizátoři Eurovize znovu odmítli výzvy k bojkotu Izraele, a to navzdory protestům fanoušků a aktivistů. Svůj postoj ještě posílili, když zpřístupnili vysílání přenosu i izraelským veřejnoprávním médiím. Rozhodnutí zdůvodňují tím, že akce je apolitická a jde především o to, spojovat rozmanité mladé talenty. Každoroční soutěž se letos koná ve švédském městě Malmö.
Organizátoři Eurovize odmítli výzvy k bojkotu účasti Izraele v soutěži už v prosinci loňského roku. Nejde podle nich o politickou událost, vysvětlili.
Tehdy například napsalo a podepsalo více než 450 queer umělců a organizací otevřený dopis, kterým vyzývali anglického zpěváka kapely Years and Years a herce Ollyho Alexandra, aby z letošního ročníku odstoupil. Důvodem měla být účast Izraele. Ta totiž podle signatářů napomáhá k normalizaci probíhajícího konfliktu v Pásmu Gazy.
„Sdílíme vizi queer radosti a hojnosti, kterou nabízíte prostřednictvím své hudby, a sdílíme vaši víru v kolektivní osvobození pro všechny. V tomto duchu vás žádáme, abyste dbali palestinské výzvy k vystoupení z Eurovize… Nemůže existovat žádná akce se státem páchajícím apartheid a genocidu,“ napsala Alexandrovi skupina, která si říká Queers for Palestine.
Alexander a další účastníci Eurovize včetně irské naděje Bambie Thug v reakci vydali společné prohlášení podporující okamžité a trvalé příměří v Pásmu Gazy, přičemž uvedli, že z akce neodstoupí.
Izrael reprezentuje na Eurovizi zpěvačka Eden Golanová, která bude zpívat píseň Hurricane. Původně měla vystupovat se skladbou October Rain, ale ta vyvolala kontroverzi vzhledem ke svému textu, který mohl být interpretován jako odkaz na útoky palestinského teroristického hnutí Hamás 7. října loňského roku. Izrael se změnou písně souhlasil.
Každopádně organizátoři Eurovize si stojí za svým a z letošního ročníku Izrael vyloučit neplánují. Výzvy k bojkotu odmítli, přičemž trvali na tom, že dodržují pravidla soutěže. Svůj postoj nyní navíc ještě posílili, když se rozhodli nevyloučit ani izraelskou veřejnoprávní televizní stanici Kan. To by podle nich totiž bylo politickým rozhodnutím.
Jean Philip De Tender, náměstek generálního ředitele Evropské vysílací unie (EBU), která kontest organizuje, k tomu uvedl, že zahrnutí Kan do soutěže bylo výsledkem zhodnocení pravidel soutěže. „Plně souhlasím, že je to rodinná událost, a skvělé na této hudební soutěži je, že je to všechno o hodnotách,“ řekl a dodal, že v soutěži jde o to, všechny mladé talenty na pódiu spojit. Jde, jak řekl, o rozmanitost a inkluzi.
„Existují však pravidla soutěže a vy musíte pravidla soutěže dodržovat a přijímat na jejich základě rozhodnutí. Pokud byste měli vyloučit Kan mimo tato soutěžní pravidla, bylo by to jako takové politické rozhodnutí, které nemůžeme přijmout,“ vysvětlil a zdůraznil, že EBU je apolitická organizace a je „v souladu“ s ostatními mezinárodními federacemi včetně sportovních organizací, které Izraeli účastnit se akcí umožňují.
„Chápeme, že v souvislosti s účastí Izraele byly určité obavy, ale když naše řídicí orgány, protože jsme organizace vedená členy, přezkoumaly letošní seznam účasti, dospěly k závěru, že Kan splnil všechny povinnosti,“ řekl.
De Tender dodal, že má pochopení pro obavy a hluboce zakořeněné názory, které má mnoho lidí na válku na Blízkém východě. Nikdo podle něj nemůže zůstat nedotčen hlubokým utrpením všech, kdo jsou ve válce zapojeni. Zdůraznil ovšem, že Eurovision Song Contest je hudební událost, kterou organizuje a koprodukuje 37 veřejnoprávních vysílatelů, takže nejde o soutěž mezi vládami.
De Tender zároveň uvedl, že se situace Izraele od Ruska liší, protože v případě Ruska panovala na tom, že se nemohou účastnit, v EBU široká shoda. Ruská federace byla v roce 2022 po své invazi na Ukrajinu ze soutěže vyřazena. V tehdejším prohlášení stálo, že výkonná rada EBU učinila rozhodnutí v souladu s doporučením řídicího orgánu Eurovize na základě „pravidel akce a hodnot EBU“.
Třicet sedm účastníků Eurovize se tento týden představí ve dvou semifinále. První proběhlo v úterý, druhé se bude konat ve čtvrtek a velké finále proběhne v sobotu 11. května.