Pokusí se Rusko ovlivnit květnové volby do Evropského parlamentu? V Bruselu se pomalu rozbíhají volební kampaně jednotlivých stran a v pozadí se intenzivně probírá i otázka možného ruského vměšování. Evropská komise i europarlament se na riziko připravují. „Příliš pozdě,“ prohlásil ale místopředseda Evropské lidové strany Esteban González Ponz.
„Nesmíme být naivní. Jsou to lidé se sofistikovanými nástroji, kteří chtějí narušit průběh voleb,“ varoval Frans Timmermans, viceprezident Evropské komise a spitzenkandidát (volební lídr, pozn. red.) frakce evropských socialistů.
Evropský parlament o možném ovlivňování voleb jednal v polovině listopadu na plenárním zasedání. Poslanci se shodli, že pokusy o manipulaci jsou více než reálné.
Ve stínu Cambridge Analytica
Český europoslanec Pavel Telička (ALDE) na zasedání označil za největší hrozbu Rusko. Jako „naprosto nepřijatelné“ popsal pokusy o ovlivňování voleb a vměšování se do evropského demokratického procesu i německý europoslanec David McAllister (EPP).
Podle komisařky pro spravedlnost, ochranu spotřebitele a rovnost pohlaví Věry Jourové vládne okolo nadcházejících voleb nervozita i v komisi. Všichni si pamatují nedávný skandál Cambridge Analytica (získala data desítek milionů uživatelů sociální sítě Facebook a využila je pro ovlivňování předvolebních kampaní, pozn. red.), který otřásl demokraciemi na celém světě.
Evropská komise si je hrozeb souvisejících s nadcházejícími volbami vědoma. V září schválila balíček opatření proti dezinformačním kampaním a útokům na volební infrastrukturu.
Balík počítá se vznikem takzvané „sítě volební spolupráce“, ve které by se měly spojit příslušné vnitrostátní orgány s cílem zajistit kvalitnější spolupráci v otázkách ochrany dat či prosazování práva.
Pokuta 5 procent ročního rozpočtu
Komise také letos uspořádala konferenci, kde si členské státy vyměnily zkušenosti s organizováním voleb. Další setkání by se měly uskutečnit v lednu a v dubnu roku 2019, tedy ještě před volbami do europarlamentu.
Zvýšit transparentnost během internetových kampaní by v budoucnu měla i povinnost uvádět při politické reklamě konkrétní stranu nebo hnutí, které za zprávou stojí.
Komise počítá i s právem členských států uvalit v nevyhnutelném případě sankce. Subjekty, které poruší pravidla, budou muset navíc zaplatit i pokutu ve výši pěti procent jejich ročního rozpočtu.
Ve snaze zlepšit ochranu před hackery se Unie také rozhodla podpořit investice do kyberbezpečnosti. Vzniklo „Centrum kompetence pro kyberbezpečnost,“ již jako součást opatření Komise z roku 2017.
Problém je v Evropě stále viditelnější i na národní úrovni. V některých členských státech až 50 procent zločinů spadá do kategorie kyberkriminality.
Neopakovat brexit
Specifickým problémem jsou fake news. Podle Eurobarometru vnímá fake news jako hrozbu pro demokracii 83 procent respondentů.
„Důvodem zranitelnosti je fakt, že evropské záležitosti nejsou v široké společnosti známé, a proto je snadné podat lidem zavádějící informace o Evropské unii,“ uvedl mluvčí europarlamentu Jaume Duch Guillot.
Například před referendem o brexitu se ze střediska v Petrohradu šířilo množství fake news namířených proti EU z falešných profilů na sociálních sítích. Výzkumníci z Univerzity v Edinburgu jich identifikovali 400.
Na konci září se také podle Bílého domu skupiny financované Kremlem pokusily ovlivnit makedonské referendum o změně názvu země.
Evropská komise proto vytvořila radu pro fake news. Pracovní skupinu vytvořil i Evropský parlament. Ta mimo jiné provozuje i webovou stránku, která identifikuje falešné zprávy na území střední a východní Evropy.
Je už příliš pozdě?
Po zkušenosti z Makedonie se ozvali i technologičtí giganti Google, Facebook a Mozilla, kteří se nebrání samoregulaci, jak ji navrhuje Evropská unie.
Znamenalo by to například zakázat výnosy z reklamy skupin rozšiřujících fake news a zintenzivnit boj proti falešným účtům.
Někteří experti ale efektivitu těchto opatření zpochybňují, nedostačují podle nich finance a vadí jim, že se Evropská komise stále vyhýbá přímému pojmenování Ruska jakožto strůjce útoků.
EU přitom nehraje pouze o nezávislost voleb do Evropského parlamentu, ale také o svou reputaci.
„Na tento souboj jsme se začali připravovat příliš pozdě,“ prohlásil místopředseda Evropské lidové strany Esteban González Ponz.
Vyšlo na webu Hlídacípes.org