NÁZOR / Svět je již více než deset let v režimu krizového řízení: zažili jsme globální finanční krizi a pandemii. Nyní jsme svědky toho, co to znamená mít krvavou a nelítostnou válku přímo na dosah ruky. Současně se svět mění rychleji než kdykoli předtím a rychlý technologický pokrok přináší příležitosti i výzvy. Ne všichni však z pokroku těží stejnou měrou.
Stále více lidí se v naší společnosti cítí osaměle, opuštěně a pozadu. Evropa musí chránit své občany v obtížných dobách krize a rychlých změn. Období krize obrací pozornost zpět k tomu, co je podstatné.
Co nás jako Evropany spojuje a je naším morálním kompasem?
Je na nás, abychom prosazovali naše křesťanské hodnoty a udržovali při životě politickou ideu Evropy, která je založená na našich křesťanských demokratických hodnotách.
Křesťanská demokracie znamená dělat politiku podle křesťanských hodnot. Není politickým dogmatem ani ideologií. Staví člověka do centra našeho politického dění. Jak nás učil Don Sturzo a katolická sociální nauka, člověk není prostředkem k dosažení cíle, ale cílem sám o sobě.
Náš závazek ke svobodě – dát lidem všechny možnosti k seberealizaci – nám dává velkou odpovědnost. Jsme zodpovědní jeden za druhého, za naše společenství. Slovy papeže Jana Pavla II: „Zavázat se k dobru všech a každého jednotlivce, protože jsme všichni zodpovědní za všechny.“ Být křesťanským demokratem znamená prosazovat politické ideje založené na odpovědnosti, svobodě, subsidiaritě a pluralismu. Tato vůdčí filozofie dokázala pro Evropu více konkrétních politických cílů než kterákoli jiná.
Bez přesvědčených křesťanských demokratů by nebyla dnešní Evropa
Šest let po skončení druhé světové války se De Gasperi, Schuman a Adenauer navzdory všemu rozhodli pro evropskou integraci. Vytvořili jsme jednotný trh, a odbourali tak bariéry mezi národy Evropy.
V rámci Evropy jsme vybudovali sociální státy založené na solidaritě a odpovědnosti. Sjednotili jsme Evropu, protože to byla naše nejlepší naděje na budoucnost. Vybudovali jsme Evropu založenou na hodnotách, které všichni sdílíme.
Tyto úspěchy byly rozhodujícím způsobem formovány hodnotami inspirovanými právě katolickým sociálním učením. Věřící křesťané a jejich církve byli vždy zastánci překonávání sociálních rozdílů a mírového řešení konfliktů mezi zeměmi.
Zejména v době, kdy v Evropě vidíme stále více rozdělujících tendencí – ať už mezi Východem a Západem, městem a venkovem, mladými a starými, vítězi a poraženými globalizace –, potřebujeme instituce založené na hodnotách, potřebujeme živé církve, které lidi spojují.
Rozhodující rok pro evropskou křesťanskou demokracii
Musíme i nadále činit těžká rozhodnutí, abychom vybudovali Evropu lidí. Musíme být hlasem rozumu, soucitu a naděje. Nesmíme se bát sekularizace. Demografická situace v Evropě se mění. Přesto budeme i nadále volit demokracii místo technokracie, solidaritu místo egoismu, toleranci místo nenávisti a naději místo strachu.
Krása křesťanské demokracie
Stavíme mosty tam, kde ostatní vidí jen příkopy. Když ostatní viděli jen třídní boj, my jsme spojili dělníky, zaměstnavatele a řemeslníky. Když katolíci a protestanti posílali děti do různých škol, spojili jsme síly – katolíci a protestanti. Když válka zničila naše domovy, postavili jsme společný evropský dům.
To je náš přístup k záchraně politické myšlenky Evropy. Křesťanské hodnoty mají význam pro samotné křesťany, ale principy, které ztělesňují, jako je láska, soucit a spravedlnost, oceňují a přijímají jednotlivci různého náboženského a filozofického zaměření.
Křesťanská demokracie nikdy neznamenala být všezahrnující stranou bez identity; znamená hodnotově orientovanou politiku, která řeší problémy lidí a poskytuje naději a vizi.
Doba se mění a my se musíme měnit s ní. Musíme utvářet náš evropský způsob života jako něco, na co můžeme být hrdí – jako osobitý charakter Evropy, která pracuje pro lidi. Přitom si musíme vážit našich hodnot a prosazovat je. Bez těchto křesťanských hodnot by náš evropský způsob života ztratil svou duši. Evropa by ztratila svou duši.
Autory jsou předseda Evropské lidové strany Manfred Weber a europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský.