Covid je podle Světové zdravotnické organizace nejčastější příčinou úmrtí v evropském regionu. Téměř všechny státy na starém kontinentě čelí pandemii s vytíženými nemocnicemi a přibývajícími protiepidemiologickými opatřeními. Právě proti nim se začala část obyvatel v jednotlivých státech stavět na odpor.
BBC ve svém článku informuje čtenáře, že počet obětí koronaviru již přesahuje 1,5 milionu v 53 zemích, řadících se do tzv. evropského regionu Světové zdravotnické organizace (mimo evropské země se sem řadí i Izrael a bývalé státy SSSR, pozn. red.). Podle zmíněné organizace nejsou ani prognózy dalšího vývoje nikterak pozitivní.
Jednotky intenzivní péče ve 49 zemích tohoto regionu mohou do března příštího roku čelit podle WHO „vysokému až extrémnímu vytížení“. „Očekává se, že rostoucí počet hlášených úmrtí do jara 2022 překročí 2,2 milionu,“ uvedla v úterý WHO.
Stávající situace bohužel tuto předpověď nevyvrací. Potvrzená úmrtí související s covidem se nedávno zdvojnásobila na 4200 denně, z toho 1200 denně hlásí Rusko. Zdravotnická organizace spadající pod OSN přikládá takto kritický vývoj nízké proočkovanosti a rozšíření varianty delta.
Kontinent s necelými 750 miliony obyvatel čelí každý den většímu nárůstu případů. Rakousko se rozhodlo pro návrat do karantény, Slovensko ve středu vyhlásilo čtrnáctidenní lockdown a ČR je od čtvrteční půlnoci opět v nouzovém stavu.
„Všichni máme příležitost pomoci odvrátit zbytečnou tragédii a ztráty na životech. Současně máme příležitost omezit i další narušení společenského života během nadcházející zimní sezóny,“ řekl ředitel WHO pro Evropu Dr. Hans Kluge, který následně vyzval Evropany k zájmu o očkování. Ovšem ne všichni obyvatelé evropského regionu na uvedenou výzvu reagují pozitivně.
Protesty proti restrikcím napříč kontinentem
Demonstrace proti covidovým opatřením registruje Belgie, Chorvatsko, Nizozemí, Rakousko, Itálie a v neposlední řadě také Česko. U nás tzv. Občané v odporu využili k protestní akci výročí sametové revoluce.
Ač se každý protest odehrává v jiné zemi, účastníci se v motivaci k participaci na těchto akcích mezinárodně nijak zvlášť neliší.
Jak uvádí BBC, Belgičané jsou především proti používání covid pasů a z toho plynoucí selekce občanů, z nichž ti bez vakcinace nemohou navštěvovat třeba bary nebo restaurace. Belgická policie proti demonstrantům zasahovala slzným plynem a vodními děly. Bránila se tak petardám, létajícím vzduchem ze strany demonstrantů.
Petardy registrovala policie během protestních akcí minulou sobotu také v Haagu. Noc před tím musely ozbrojené jednotky i vystřelit, jelikož se akce proměnila v násilnou demonstraci.
Desetitisíce lidí protestovaly v rakouském hlavním městě poté, co vláda oznámila celostátní uzávěru a plán povinného očkování od února roku 2022. Podle BBC se jedná o první evropskou zemi, kde bude očkování vyžadováno ze zákona. Obyvatelé Rakouska se na protestních akcích dle svých slov dožadují svobody.
Povinná vakcinace je vyžadována i v Chorvatsku, a to konkrétně pro pracovníky veřejného sektoru. Občané země bývalé Jugoslávie také vyšli do ulic.
Otázka povinného očkování je podle Andrea Ammona, ředitele Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí, dvojsečná sekera. Podle něj mohou ty, kteří o vakcíně stále pochybují, ale ještě ji zcela neodmítají, přísná pravidla k ochotě se nechat očkovat spíše demotivovat.