
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. FOTO: Evropská komise / se souhlasem
FOTO: Evropská komise / se souhlasem

Světová ekonomika bude kvůli americkým clům masivně trpět, řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Evropská unie je připravena s americkým prezidentem Donaldem Trumpem vyjednávat, současně už ale dokončuje balíček protiopatření, pokud jednání nebudou úspěšná.
„Oznámení prezidenta Trumpa o všeobecných clech na celý svět, včetně EU, je velkou ranou pro světovou ekonomiku,“ prohlásila von der Leyenová.
„Ujasněme si obrovské důsledky. Světová ekonomika bude masivně trpět. Nejistota se rozroste a spustí nárůst dalšího protekcionismu. Důsledky budou hrozivé pro miliony lidí na celém světě. Také pro nejzranitelnější země, na které se nyní vztahují jedny z nejvyšších amerických cel. Opak toho, čeho chceme dosáhnout.“
„Tarify také poškodí spotřebitele po celém světě. Bude to cítit okamžitě. Miliony občanů budou čelit vyšším účtům za potraviny. Léky budou dražší, stejně jako doprava. Inflace půjde nahoru. A to poškozuje zejména nejzranitelnější občany. Všechny podniky – velké i malé – budou od prvního dne trpět.“
Dumping nepřijmeme
Vysvětlila, že je připravena jednat s USA o odstranění všech zbývajících překážek transatlantického obchodu, ale zároveň dokončuje první balíček protiopatření v reakci na cla na ocel. A připravuje se další protiopatření, pokud jednání selžou.
„Budeme také bedlivě sledovat, jaké nepřímé dopady by tato cla mohla mít, protože nedokážeme absorbovat globální nadměrnou kapacitu ani nepřijmeme dumping na našem trhu,“ dodala von der Leyenová.
Trump ve středu oznámil, že základní dovozní clo bude činit 10 procent, ale vybraných zemí a sektorů se týkají přísnější opatření. Zboží z Evropské unie bude podléhat clu 20 procent, z Číny pak 34 procent. Třeba dovoz z Tchaj-wanu bude zatížen tarify ve výši 32 procent, z Japonska 24 procent a z Jižní Koreje 25 procent. Clo na dovoz zboží například z Velké Británie bude deset procent a na dovoz ze Švýcarska 31 procent.
Čína hrozí protiopatřením
Čína a Japonsko už vyzvaly Spojené státy, aby cla okamžitě zrušily, nebo zavedou protiopatření.
Kanada už plánuje protiopatření, Brazílie je zatím zvažuje. Velká Británie chce vyjednávat a dosáhnout zmírnění opatření.