Aktivita klíšťat v Česku je v tuto chvíli na vrcholu. V Evropě se však objevil nový druh, který se běžně vyskytuje v Asii a na severu Afriky. Je mnohem větší než běžná klíšťata a přenáší nebezpečné smrtící nemoci. Informoval o tom portál PolsatNews. Podle Státního zdravotního ústavu se objevuje také v Česku.
Řeč je o tropickém rodu klíšťat Hyalomma, jenž se objevuje především v Německu. Podle Institutu Roberta Kocha ho tam zavlekli stěhovaví ptáci. Ve srovnání s klíštětem, které známe z Česka, je až dvojnásobně větší a svým vzhledem připomíná malého pavouka.
Tropická klíšťata přenášejí mnohem více nemocí, které mohou skončit i smrtí. Hrozí od nich například krymsko-konžský virus, který způsobuje krymsko-konžskou hemoragickou horečku. Na tohle onemocnění umírá podle Světové zdravotnické organizace 10 až 40 procent nakažených. Další nebezpečí představuje bakterie Rickettsia aeschlimanni, což je původce arabské hemoragické horečky.
Institut Roberta Kocha varuje, že se tropická klíšťata Hyalomma mohou v Německu přemnožit. Podle odborníků by k tomu mohly přispět stále rostoucí teploty a snižující se vlhkost vzduchu.
Výskyt hlásí i Česko
Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) se klíšťata Hyalomma objevila také v Česku. V letech 2018 až 2020 se objevilo osm případů, a to v nejrůznějších krajích od Ústeckého až po Zlínský. „Jednalo se o nálezy Hyalommy na koních,“ potvrdila deníku FORUM 24 mluvčí organizace Štěpánka Čechová.
„V roce 2019 a také v minulém roce 2022 na podzim hlásili nález tohoto klíštěte i v domácnosti. V prvním případě se jednalo o záchyt v Jihomoravském kraji a v druhém případě v Praze 9, kdy bylo klíště nalezeno v bytě ve druhém patře domu, jak se procházelo v obývacím pokoji, kam se zřejmě dostalo z ptáků, kteří se občas vyskytují na přilehlém balkoně,“ dodala Čechová.
Mimořádná aktivita klíšťat
Klasickým klíšťatům se letos mimořádně daří. Podle mapy indexu aktivity klíšťat, kterou pravidelně vydává Český hydrometeorologický ústav, je na většině míst v Česku nejvyšší stupeň pět, tedy mimořádná aktivita.
Lidé by tak podle odborníků měli používat repelent, nevstupovat volně do listnatých a smíšených lesů a pohybovat se pouze po zpevněných cestách. Večer a ráno je na místě prohlídka těla, případně odstranění klíšťat.
„V průměru byla klíšťata z lesů po celé České republice pozitivní na borrelie v 10,4 procenta. Pozitivita klíšťat se mezi různými lokalitami velmi lišila. Klíšťata ze sedmi lokalit z různých krajů nebyla vůbec infikována. Naopak jsme zjistili nejvyšší pozitivitu, zhruba 30 až 40 procent, hned ve čtyřech lokalitách. Jde o místa v Jihočeském, Olomouckém, Moravskoslezském a Středočeském kraji,“ přiblížila výsledky testování odchycených klíšťat vedoucí Národní referenční laboratoře pro lymeskou borreliózu Státního zdravotního ústavu Kateřina Kybicová.
Stáhněte si Klíšťapku
Odborníci proto vyvinuli novou mobilní aplikaci Klíšťapka. Ta nabízí přesnější předpověď aktivity klíšťat, která se odvíjí nejen od teplot vzduchu, ale díky rozsáhlým sběrům klíšťat po celé České republice i od typu lesa, krajinných parametrů a nadmořské výšky. Klíšťapka navíc přináší i novou informaci o infikovanosti klíšťat borreliemi.
Aplikaci vyvinuli vědci z Fakulty lesnické a dřevařské a Provozně ekonomické České zemědělské univerzity ve spolupráci s Lesy ČR, Státním zdravotním ústavem, Přírodovědeckou fakultou Univerzity Palackého v Olomouci, Českou lesnickou společností a Výzkumným ústavem lesního hospodářství a myslivosti. Data v aplikaci vycházejí z testování odchycených klíšťat z různých typů lesa ze všech krajů v České republice, a to metodou PCR, která je velmi citlivá.