Evropa je ve svém vztahu s Čínou stále naivní. Pokud mají být v budoucnu vztahy s Pekingem úspěšné, musí se poučit ze svých minulých bezpečnostních selhání ve vztahu s Ruskem, prohlásil Reinhard Buetikofer, přední člen Evropského parlamentu, předseda delegace pro Čínu.
„Ohledně Číny bylo v evropských metropolích tolik naivity, že ji můžeme nějakou dobu průběžně snižovat, a přesto se nedostaneme na dno,“ řekl Buetikofer známý pro svou kritiku čínské politiky v rozhovoru pro RFE/RL v Praze, kde se zúčastnil summitu Meziparlamentní aliance k Číně (IPAC).
Řešil postoj Pekingu vůči Rusku, přičemž zkritizoval jeho podporu Kremlu ve válce na Ukrajině, přestože hlásá svou neutralitu. Co se týče Evropské unie, ta podle něj musí ve svém přístupu k Číně a jejímu trhu, který má bezprostřední vliv na dodavatelské řetězce ve strategických odvětvích, použít tvrdé ponaučení získané ze své závislosti na ruské energii.
„Myslím, že je spravedlivé říci, že tato zkušenost s Ruskem nám dala lekci, která by měla být aplikována i na naše vztahy s Čínou,“ řekl Buetikofer. „Čína podporuje Rusko a nechce, aby Rusko nějakým smysluplným způsobem prohrálo. Rozhodně je nevidím jako někde poblíž neutrální pozice. Snaží se využít války na Ukrajině,“ uvedl na setkání politiků napříč stranami zaměřené na asijskou velmoc.
Závislost Evropské unie na Číně se, jak europoslanec vysvětlil, samozřejmě nezaměřuje pouze na jeden problém, jako jsou dodávky fosilní energie s Ruskem. „Je to rozšířenější, a proto je obtížnější ho řešit,“ podotkl.
Otázka, jak naložit s dlouhodobými vztahy s Čínou, nabyla v rámci Evropské unie od začátku války na Ukrajině nový rozměr a podnítila v Bruselu nepříjemné rozhovory o budoucím jednání s druhou největší světovou ekonomikou. Přestože se v rámci bloku objevuje řada nesouhlasných postojů, v přístupu k Číně a vytváření nových politik pro jednání s Pekingem je Brusel stále aktivnější. Země jsou totiž podle europoslance pod tlakem. Potřebují své ekonomiky ochránit před rozmary komunistické Číny a bezpečnostními riziky spojenců čínského vůdce Si Ťin-pchinga s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.
Peking se v srpnu mimo jiné účastnil diplomatických jednání v Saúdské Arábii, která byla zaměřena na válku na Ukrajině. „Číňany nelze vyloučit a chtějí sedět u stolu,“ řekl k účasti Buetikofer s tím, že „jsou tam ale pro své vlastní zájmy a pro vyjednání výsledku, který by byl přínosem pro Putina“.