
Donald Trump FOTO: Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0
FOTO: Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0

Na naší straně Atlantiku musíme přitvrdit a nenechat Donalda Trumpa řádit. To si myslí Charly Salonius-Pasternak z Finského institutu mezinárodních vztahů. V době, kdy je americký prezident čím dál méně vypočitatelný, se podle něj musí Evropa odvážit vůči USA ukázat sílu.
„Celkově je to mnohem méně předvídatelné než před osmi lety,“ řekl Salonius-Pasternak o začátku Trumpova druhého funkčního období. Jeho divoká prohlášení o převzetí Grónska, Kanady a Panamského průplavu je podle něj třeba brát vážně, protože je to přese všechno prezident Spojených států. „Zároveň si však většina z nás v takových situacích vytváří jakýsi ‚Trumpův filtr‘,“ dodal.
„Kdyby kterýkoli jiný světový vůdce v projevu mluvil o územní expanzi a zpětném převzetí Panamského průplavu, byli bychom mnohem znepokojenější,“ vysvětlil odborník na transatlantickou bezpečnost a obrannou politiku.
Salonius-Pasternak zdůraznil, že Finsko i zbytek Evropy musí komunikovat způsobem, kterému Trump rozumí. „Musíme mu říct, proč nás USA potřebují, a ukázat, že jsme také připraveni opustit jednací stůl, pokud si to situace vyžádá.“
Vyjádřil přesvědčení, že ani finští ani evropští voliči nechtějí, aby Evropa vypadala vůči Trumpovi zbaběle. Na otázku, zda si myslí, že bychom měli přitvrdit, odpověděl: „Ano, to bychom měli. Myslím, že by bylo chybou myslet si, že USA potřebujeme v otázkách obrany natolik, že se můžeme vzdát všeho ostatního. Byl by to špatný signál pro USA, Evropu i zbytek světa.“
Nevyzpytatelností proti Kremlu
Salonius-Pasternak se domnívá, že na rozdíl od roku 2016, kdy byl Trump prezidentem zvolen poprvé, je nyní ruský vůdce Vladimir Putin spokojen méně. „Uvědomil si totiž, že není příliš jasné, zda byl Trump vždycky na jeho straně. Koneckonců byl prvním americkým prezidentem, který například poslal zbraně na Ukrajinu.“
Právě nevyzpytatelnost může být podle finského experta zbraň, kterou lze využít proti Rusku. „Někdo jako prezident Joe Biden je možná snáze předvídatelný. Bylo zcela zřejmé, že vyhrožování použitím jaderných zbraní je způsob, jak přimět USA, aby Ukrajinu v určitých směrech nepodporovaly. Teď s Trumpem to tak jasné není.“
Salonius-Pasternak připomněl, že pokud jde o dosažení příměří na Ukrajině, karty v rukou drží USA, přestože se to neděje tak rychle, jak Trump sliboval během volební kampaně. „Dovedu si představit, že Trump řekne, že k žádné dohodě nedojde, a že dá Ukrajině spoustu zbraní, pokud Rusko nesníží své maximální požadavky. Myslím, že Trump je na to připraven více než Biden.“