Podle ukrajinského portálu Trap Aggressor jen v roce 2023 nakoupili výrobci obuvi pro ruskou armádu v Evropské unii výrobky za miliony dolarů. Mezi největší dodavatele patří společnosti z Itálie, Španělska a Německa. O nezamýšleném evropském zásobování invazní armády píše web Focus.ua.
Investigativci zkoumali vzorky z obuvi ruských vojáků na Ukrajině. Podle nich byly při výrobě bot použity materiály od společností registrovaných v Evropské unii. Potvrzují to i dohledatelné údaje o nákupech společností, které vyrábějí obuv pro ruskou armádu.
„Za prvních deset měsíců letošního roku dovezli čtyři ruští výrobci obuvi od evropských společností přímo výrobky v hodnotě 4,1 milionu dolarů. Společnosti Donobuv, Faradej, Iskož a Juničel, které vyrábějí vojenskou obuv, nakoupily kůže, lepidla, náhradní díly pro obuvnické stroje a další suroviny a spotřební materiál. Informoval o tom projekt Trap Aggressor analytického centra StateWatch s odvoláním na údaje z obchodních databází,“ píše Focus.
Mezi největší dodavatele z Evropy patří například:
Conceria Cervinia Spa (Itálie) s objemem transakcí 1,7 milionu dolarů;
Belintertrans Germany Gmbh (Bělorusko-Německo) s výší transakcí 900 tisíc dolarů;
Neuhaus GmbH (Německo), kde je částka transakcí 700 tisíc dolarů.
Je dohledatelné, které ruské společnosti nakupují pro potřeby výroby od západních firem. Když porovnáme, od koho nakupují ruské úřady a kdo předtím nakupoval na Západě, je obrázek jasný. V roce 2022, kdy v únoru válka začala, realizovalo ruské ministerstvo vnitra nejméně šest objednávek od společnosti Faradej, jejichž hodnota podle oficiálních údajů činila 50 milionů dolarů. V srpnu letošního roku výrobce představil své výrobky na výstavě Army-2023. „Pro rok 2023 firma nakoupila kožené a další zboží od italských a německých dodavatelů za více než 2 miliony dolarů. Výrobce Donobuv na svých webových stránkách zveřejnil informace o spolupráci s ruským ministerstvem obrany a loni rossMedia napsala, že Faradej přešel na nepřetržitý provoz, aby mohl plnit státní zakázky pro armádu. V roce 2023 prodala německá společnost Salamander Donobuvu kožedělné výrobky v hodnotě 60 000 dolarů,“ uvádí se v článku.
Kirovský závod na výrobu umělých kůží Iskož v srpnu 2023 vyrobil experimentální várku armádní obuvi.
Na začátku války poslala ruská společnost Juničel ruskému ministerstvu obrany veškeré zásoby civilních bot ze svých skladů, jejichž modely mohly být použity jako armádní boty. O několik měsíců později začala společnost přecházet na výrobu obuvi pro armádu. V roce 2023 dodala německo-běloruská logistická společnost Belintertrans Germany téže společnosti Juničel různé zboží evropských výrobců za 900 tisíc dolarů.
Podle novinářů ze všech zmíněných evropských společností pouze Salamander veřejně slíbil, že se dobrovolně vzdá ruských zákazníků.
„Abychom zdůraznili jasný a jednoznačný postoj společnosti Salamander na straně Ukrajiny… bylo rozhodnuto okamžitě zastavit dodávky oběma dotčeným zákazníkům a také ukončit veškeré další obchody v Rusku a Bělorusku. Přístup společnosti Salamander je tvrdší, než vyžaduje současný sankční seznam EU,“ sdělila společnost.
Novináři to komentují slovy, že evropské společnosti, které si příliš nelámou hlavu s tím, komu prodávají své zboží, „ve skutečnosti obouvají ruskou armádu“.
Mezery v protiruských sankcích jsou dlouhodobý problém. V prvním listopadovém týdnu na to upozornil i Evropský parlament, který vyzývá k jejich přísnějšímu vymáhání. Europoslanci v usnesení vyzvali členské státy EU, aby tyto mezery odstranily.
Poslanci poukazují na to, že Rusko je schopno obcházet opatření, jako je například cenový strop na ropu. Například dovoz ropných produktů do EU ze zemí, jako je Indie, které se vyrábějí z ruské ropy, prudce vzrostl, což jsou zadní vrátka pro Kreml.
Podle parlamentu je EU stále jedním z hlavních odběratelů fosilních paliv z Ruska kvůli pokračujícímu dovozu zkapalněného zemního plynu (LNG) a plynu z plynovodů a také kvůli různým výjimkám pro dovoz ropy. Trh EU musí být pro ruskou ropu a plyn uzavřen, uvádí se v tiskové zprávě. Citlivé západní produkty uvedené na sankčním seznamu se do Ruska mohou stále dostávat oklikami například přes Čínu, Turecko, Spojené arabské emiráty, Kazachstán a Srbsko.