Epidemie koronaviru v Evropě ztrácí na síle. Většina zemí tedy postupně upouští od zavedených mimořádných opatření. Španělské děti si po 6 týdnech mohou zase hrát venku a Němci obnovili fotbalovou Bundesligu. Jak vypadal život v Evropě v posledních měsících a jak rychle upouštějí vlády jednotlivých států od nouzového režimu?
Chronologie přijímání krizových opatření
Počet nakažených koronavirem / počet mrtvých v den zavedení opatření
Německo
Německo evidovalo necelých 180 000 případů koronaviru, k dnešnímu dni je ale aktivních méně než 13 000. Přes devadesát procent nemocných se tedy už vyléčilo. Jednotlivé spolkové země postupně upouštějí od zavedených opatření. Spolková kancléřka Angela Merkelová ale upozornila, že v případě opětovného nárůstu počtu nakažených v dané oblasti zatáhne za „nouzovou brzdu“ a krizová opatření obnoví. Otevřené jsou všechny obchody bez ohledu na velikost. Školy fungují v omezeném režimu pro žáky z nižších ročníků a pro ty, které čekají závěrečné a přijímací zkoušky. Obnovila se také německá fotbalová Bundesliga, tribuny ale zůstávají prázdné. Zakázány jsou velké veřejné akce. Rekreační cestování do Německa zatím není možné. Obyvatelům schengenského prostoru by se hranice mohly otevřít už 16. června, vše bude záležet na vývoji situace.
Francie
Francie zavedla přísné podmínky pro pohyb svých občanů 17. března. Lidé s sebou při pohybu mimo domov museli mít vyplněný dokument s prohlášením, že cestují kvůli jednomu z pěti povolených důvodů. Od 11. května se mohou lidé v okruhu 100 km od svého bydliště pohybovat bez certifikátu. Vláda zemi zároveň rozděluje na červené a zelené zóny podle přírůstku nakažených a vytíženosti nemocnic. Od barvy zóny se odvíjejí pravidla pro otevírání parků a škol. Všechny obchody, hřbitovy a centra pro trávení volného času už země otevřela, s bary a restauracemi se ještě vyčkává. Lidé se mohou scházet ve skupinách do 10 osob.
Itálie
Itálie přijala velmi přísná opatření. Karanténu uvalila nejdříve na sever země, brzy do ní ale zahrnula všechny své obyvatele. Součástí omezení byl i zákaz pohybu osob na vzdálenost větší než 200 metrů od jejich bydliště. Od začátku května vláda opatření postupně uvolňuje. 4. května se například povolily návštěvy příbuzných v rámci jednoho regionu a obnovil se prodej kávy s sebou. 18. května byla přijata další vlna uvolňování, tentokrát se bary, restaurace a kavárny otevřely úplně, spolu s nimi i muzea, knihovny a některé obchody, činnost obnovila i kadeřnictví. Italové s sebou navíc při pohybu mimo domov nově nemusejí mít dokument objasňující důvod jejich cesty. Studenti už se do lavic do konce školního roku nevrátí. Cestování mezi regiony a přes hranice bude Italům umožněno od 3. června.
Belgie
Více než polovina všech obětí koronaviru v Belgii zemřela v domovech pro seniory. I to je jedním z důvodů, proč je Belgie zemí s největším počtem mrtvých v přepočtu na 100 000 obyvatel. Země na šířící se nákazu zareagovala zákazem shromažďování a omezením pohybu osob. Vláda občanům nařídila omezit pohyb mimo domov jen na neodkladné záležitosti. Doporučila jim ale venkovní fyzické aktivity ať už po jednom, nebo v menších skupinách lidí žijících v jedné domácnosti. Země režim uvolňuje ve vlnách od začátku května. Jako první se 4. května otevřely obchody s látkami kvůli vládnímu nařízení o povinnosti nosit roušky v hromadné dopravě. Další obchody otevřely 11. května. Školy od 18. května fungují v omezeném režimu v počtech do 10 studentů na učebnu. Zároveň se obnovil provoz muzeí, trhů a zoo. Kavárny a restaurace otevřou 8. června.
Rakousko
Rakousko je jedním ze států, které s uvolňováním režimu začaly jako první. Už 14. dubna země povolila provoz malých obchodů. Začátkem května otevřely velké obchody, obchodní centra a kadeřnictví. Zároveň bylo povoleno shromažďování skupin do 10 osob a do lavic se vrátili žáci posledních ročníků. 15. května byla obnovena činnost restaurací a kaváren a do škol se vrátili i zbývající studenti.
Švédsko
Švédsko ke koronaviru zaujalo unikátní přístup a navzdory šířící se nákaze ponechalo zemi v chodu. Platí zákaz shromažďování pro skupiny čítající přes 50 osob a zákaz návštěv v domovech důchodců. Většina populace přistoupila k dobrovolnému dodržování společenského odstupu. Lidé v rámci možností pracují z domova, omezují cestování a na veřejnosti dodržují doporučený odstup. Školy, obchody ani kavárny a restaurace nepřerušily svůj provoz. Švédsko k dnešnímu dni registrovalo největší počet nákaz a úmrtí ze všech skandinávských zemí a dvě třetiny nákaz jsou stále aktivní. Do statusu epicentra šíření viru má ale daleko.
Španělsko
Španělsko patří k zemím s nejvyšším množstvím nakažených v přepočtu na počet obyvatel. Aktivní už je jen necelá pětina z celkových 280 000 případů, země tedy postupně rozvolňuje přijatá opatření. Jedním z těch nejpřísnějších byl zákaz jakéhokoliv venkovního pohybu, který není nezbytně nutný. Vedlejším produktem tohoto opatření bylo, že španělské děti strávily šest týdnů zavřené v domácí izolaci. K rozvolnění došlo až 27. dubna, kdy vláda dětem do 14 let povolila trávit venku jednu hodinu denně v doprovodu dospělé osoby žijící ve stejně domácnosti. Španělské školy budou od 26. května organizovat státní zkoušky a jiné testy, k normálnímu režimu se vrátí až v září. Ve stejný den obnoví provoz kulturní prostory jako kina, divadla a výstavy, fungovat budou ale jen ve 30% kapacitě. Povoleny budou i venkovní koncerty do 400 lidí, návštěvníci budou povinni mezi sebou dodržovat bezpečnou vzdálenost.
Řecko
Řecko zažilo velmi mírný průběh koronavirové krize i díky rychlé reakci své vlády. Země k dnešnímu dni registruje jen necelých 3000 případů nákazy a zavedená opatření začala uvolňovat koncem dubna. Otevřené už jsou všechny obchody s výjimkou obchodních center, která zůstanou zavřená až do 1. června. Ve stejný den se do provozu vrátí i kavárny a restaurace, pouze ale s venkovním sezením. Oblíbená turistická destinace usiluje o co nejrychlejší otevření hranic pro zahraniční cestovatele. Stát by se tak mohlo už 1. července, vstup do země bude pravděpodobně povolen jen občanům vybraných států.
Rusko
Denní přírůstek nově nakažených se v Rusku stále blíží hranici 10 tisíc případů. Země se přesto už teď snaží mírnit ekonomické dopady krize, a proto pomalu usiluje o návrat svých občanů do práce. Prezident Putin 11. května oznámil konec šestitýdenního „nepracovního režimu“, během kterého v práci pokračovali jen lidé z nenahraditelných oborů. Jako první se do práce vracejí zaměstnanci ze stavebnictví a výroby. Zbylá opatření zůstávají v platnosti. Z obchodů jsou otevřené jen potraviny a lékárny, v provozu nejsou ani školy a lidem nad 65 let je doporučeno zůstat doma.