
Ilustrační foto FOTO: pexels.com
FOTO: pexels.com

KOMENTÁŘ / Podle průzkumu poradenské společnosti Deloitte uskutečněného mezi českými bankami zamítnou bankovní domy kvůli neplnění ekologických a sociálních kritérií ESG (Environmental, Social and Governance) až čtvrtinu žádostí o úvěr. Tuzemské banky totiž stále kladou důraz na to, aby žadatelé o úvěr z řad firem plnili podmínky regulace ESG neboli pravidla odpovědnosti a udržitelnosti. V praxi to znamená, že u společností žádajících o úvěr má být zohledňovaná například uhlíková stopa či třeba podpora diverzity a zastoupení menšin.
Mnohé firmy mají kvůli tomu o starost navíc a poradenství či konzultace v této oblasti se staly velmi výnosným byznysem. Banky by tu ale neměly být od toho, aby hodnotily množství emisí, udržitelnost či postavení žen a menšin. Dvojnásob to platí v současné době, kdy jde v Evropě opravdu do tuhého.
Evropa se střílí do vlastní nohy
A vzhledem k nevyzpytatelnosti současného amerického prezidenta se už nemůžeme spoléhat na našeho dosavadního hlavního spojence – USA. Měli bychom proto řešit především svoji vlastní bezpečnost a ekonomickou konkurenceschopnost.
Bezpečnost představuje jeden ze základních předpokladů k tomu, aby Evropa zůstala dobrým místem pro život. Jenomže právě přínos pro obranu a bezpečnost státu či Evropy je něco, na co pravidla ESG vůbec nepamatují.
Na první pohled ušlechtile se tvářící požadavky se pro některé banky staly záminkou k tomu, aby odmítaly poskytnout úvěry společnostem působícím v oblasti obranného průmyslu, zvláště těm menším a méně známým.
Už vícekrát jsem psal o tom, jak politika ESG uplatňovaná ze strany bank prokazatelně škodí obrannému průmyslu v Česku i celé Evropě. Stále existují bankovní domy, které bohužel stále nevzaly v potaz novou realitu, a svým odmítavým přístupem tak ohrožují bezpečnost celé Evropy. Trváním na těchto pravidlech se Evropa střílí do vlastní nohy.
Jak nemít dalšího Trumpa
Málo se také připomíná, že kromě mnoha jiného můžeme i absurdní politiky ESG a DEI (diverzita, rovnost, inkluze) uplatňované nejen ve státní, ale i v soukromé sféře bezpochyby zařadit mezi příčiny úspěchu Donalda Trumpa.
V Evropě se musíme z těchto chyb poučit. Pokud chceme předejít úspěchům podobných politiků i v evropských zemích, rozhodně není od věci od těchto absurdních praktik upustit na všech úrovních. A ne, není to jen věc státu, ale také i bank a firem, které v některých ohledech fakticky suplují roli státu.
Mnohé americké společnosti už od podobných praktik ustoupily. Proč? Protože zjistily, že se jim podstrkování progresivistické agendy ke zvyšování zisku a zlepšování celkové image v očích zákazníků nepomáhá.
Často naopak zažily významný pokles tržeb, když v tomto začaly tlačit více na pilu. Není také divu, že ve chvíli, kdy firmy chtěly osekat zbytečné výdaje, bylo zrušení či redukce oddělení pro diverzitu jedním z logických kroků.
Navíc šest největších bank Spojených států vystoupilo už před nástupem Donalda Trumpa z Net-Zero Banking Alliance (NZBA) sdružující banky, které se zavázaly sladit úvěrové, investiční a kapitálové aktivity s nulovými čistými emisemi skleníkových plynů do roku 2050. Nastal čas, aby se i Evropa, včetně našich bank, v tomto vydala stejným směrem.
Autorem je europoslanec za KDU-ČSL.