Zatímco u nás se slovo lockdown vyslovuje spíše stydlivě a politici se ho bojí, v řadě evropských zemí už přistupují k rázným opatřením. Týká se to i států, kde jsou na tom v přepočtu nakažených na počet obyvatel lépe než Česko. Podívejme se alespoň na některé země, jak to tam teď vypadá.
Francie: Byl vyhlášen druhý celostátní lockdown.
Od pátku 30. října Francie vstoupí do nové celostátní karantény.
Lidé budou smět opustit svůj domov pouze proto, aby mohli chodit do práce (pokud nemohou pracovat z domova), nakupovat základní potřeby, vyhledat lékařskou pomoc nebo hodinu denně cvičit. Každý, kdo bude zastižen venku, bude muset mít u sebe písemné odůvodnění své cesty, jako to bylo při prvním lockdownu v březnu. Všechny nikoli nezbytné obchody, restaurace a bary musí být zavřeny, ale školy a jesle zůstanou otevřené. Společenská setkání jsou zakázána. Pravidla budou platit nejméně do 1. prosince.
Německo: Částečný lockdown od listopadu
Od pondělí 2. listopadu budou nová omezení v celé zemi zahrnovat uzavření kin, divadel, tělocvičen, bazénů a saun, jakož i restaurací a barů, s výjimkou takeaway prodeje. Společenské kontakty budou omezeny na dvě domácnosti s maximálně 10 lidmi. Velké akce se ruší a na sportovních utkáních nebude povolena masová účast. Noční pobyty v hotelech pro volnočasové účely budou zakázány a všechny jiné než nezbytné cesty budou silně nedoporučovány. Školy a jesle však zůstanou otevřené a návštěvy pečovatelských domů budou povoleny. Obchody a kadeřnictví budou moci zůstat otevřené, s přísnými hygienickými pravidly a omezením počtu zákazníků. Povoleny budou i bohoslužby a protesty. Opatření zůstanou v platnosti do 30. listopadu.
Itálie: Prosazování nových opatření
Nová omezení, která začala platit v pondělí 26. října, budou v Itálii platit měsíc. Všechny bary a restaurace po celé zemi musí zavřít do 18.00, ale takeaway prodej mohou poskytovat i později. Tělocvičny, bazény, divadla a kina se musí zavřít, ale muzea mohou zůstat otevřená. Shromažďování na svatbách, křtech a pohřbech je zakázáno. Školy a pracoviště zůstávají otevřené – mnoho středních škol však musí přejít na dálkové studium. Lidem se důrazně doporučuje, aby neopouštěli bezprostřední okolí svého bydliště, pokud to není z pracovních, studijních nebo zdravotních důvodů. Masky (roušky) se již musí nosit všude po celé Itálii, uvnitř i venku, s výjimkou soukromých domů.
Španělsko: Nový výjimečný stav
V neděli 25. října zavedlo Španělsko celostátní zákaz vycházení poté, co vláda vyhlásila nový výjimečný stav. Lidé ve všech regionech s výjimkou Kanárských ostrovů budou muset zůstat doma mezi 23.00 a 06.00. Povoleny jsou jedině cesty do práce, nákup léků nebo péče o starší a nemocné lidi či děti. Veřejná a soukromá shromáždění mimo domácnost jsou omezena na šest lidí. Opatření byla původně zavedena na 15 dní, ale premiér Pedro Sánchez řekl, že požádá parlament o jejich prodloužení o šest měsíců. Vedoucí představitelé španělských regionů mohou na svém území o hodinu pozměnit začátek a konec zákazu vycházení a mohou také uzavřít regionální hranice pro cestování.
Celostátní opatření navazují na řadu regionálních nařízení zavedených počátkem října. Masky na obličej musí nosit každý člověk starší šesti let ve všech prostředcích veřejné dopravy a ve vnitřních veřejných prostorách po celé zemi. Většina regionů ve Španělsku zavedla masky povinně i venku.
Belgie: Zákaz vycházení a zavírání obchodů a restaurací
Mezi současná nová opatření patří zákaz vycházení od 22.00 a uzavření všech obchodů do 20.00. Lidé jsou vyzýváni, aby na všech místech mimo domov a práci nosili opět masky (pokud není možné sociální distancování). Tělocvičny, bazény a další kulturní a volnočasová zařízení jsou uzavřeny. Již o týden dříve bylo všem barům a restauracím po celé zemi nařízeno na čtyři týdny zavřít a po 20.00 byl zaveden zákaz prodeje alkoholu. Restaurace mohou mít pro zájemce otevřeno až do 22.00. Vláda přislíbila balíček podpory pro všechny dotčené podniky. Domácnosti si mohou pozvat až čtyři hosty, vždy ty samé, kteří se mohou prostřídat po dvou týdnech. Pokud je to možné, je práce z domova povinná. Vánoční trhy, trhy s použitým zbožím a veřejné akce, jako jsou festivaly, nejsou povoleny. Fotbaloví fanoušci, stejně jako ostatní sportovní diváci, již nesmějí chodit na utkání.
Portugalsko: Místní lockdown a další vnitrostátní omezení
Portugalsko v období od 31. října do 2. listopadu uvalilo místní lockdown na tři severní oblasti, což postihlo zhruba 150 000 lidí. Lidem v celé zemi jsou zakázány veškeré vnitrostátní cesty, které nejsou nezbytné. Parlament souhlasil s povinným nošením masek ve venkovních prostorách pro všechny osoby starší devíti let. Dřívější opatření zahrnují uzavření obchodních provozoven od 23.00 a zákaz prodeje alkoholu v obchodech a na čerpacích stanicích po 20.00. Pití alkoholu je na veřejných místech zakázáno, pokud není součástí stravovacích služeb. Shromážďování je omezeno na maximálně pět osob. Univerzitní večírky jsou zakázány, ale na svatbách a křtech je povoleno až 50 lidí.
Nizozemsko: Částečná čtyřtýdenní karanténa
Všechny bary, restaurace a kavárny mohou prodávat pouze s sebou. Prodej alkoholu v obchodech a restauracích je zakázán po 20. hodině a po této době nesmíte pít alkohol na veřejnosti. Všechny obchody kromě supermarketů musí po celé zemi do 20.00 zavřít. Lidem se doporučuje, aby zůstali doma a pracovali co nejvíce z domova. Každý den mohou navštívit váš domov maximálně tři lidé a jen čtyři se mohou sejít venku, ale obě pravidla dělají výjimku pro děti mladší 13 let. Akce jako koncerty pod širým nebem a trhy jsou zakázány. Opatření zůstanou v platnosti nejméně čtyři týdny. I nadále budou platit dřívější opatření, jako je nošení masek ve veřejné dopravě, v obchodech a na jiných vnitřních místech. Školy, tělocvičny, bazény a sauny zůstanou otevřené a děti mladší 18 let budou moci pokračovat v amatérském sportu.
Švédsko: Nebyla uložena omezující opatření
Ve Švédsku nebylo zavedeno žádné uzavření, ale v souladu s vládními doporučeními většina lidí respektuje dobrovolné sociální distancování a začala pracovat z domova tam, kde je to možné. Počet nově nakažených nyní opět stoupá, ale ne tak prudce jako v některých jiných částech Evropy. Přísnější místní pokyny byly zavedeny v Uppsale, univerzitním městě severně od Stockholmu, kde se počet případů nákazy po návratu studentů zvýšil. Obsahují doporučení, jak se do 3. listopadu vyhnout veřejné dopravě a osobnímu kontaktu s jinými domácnostmi. Týden předtím vláda zavedla omezení nočních klubů, ale zároveň zrušila své zvláštní doporučení, které platilo od dubna, aby byli chráněni lidé nad 70 let. Úřady nevyloučily budoucí omezení – prozatím však obchody, bary, restaurace, tělocvičny a další podniky zůstávají otevřené a masky doporučovány nejsou.
(Zdroj: BBC.com)