Evropská komise navrhla aktualizovaná pravidla, která rozšiřují definici sexuálního zneužívání dětí a prodlužují promlčecí lhůtu. Revize směrnice z roku 2011 reaguje na nástup umělé inteligence, která zločincům umožnila obcházet současné zákony.
Odhaduje se, že každé páté dítě v Evropě je obětí nějaké formy sexuálního zneužívání nebo vykořisťování. Každé třetí dítě o tom nikomu neřekne. Počet případů navíc roste, v roce 2022 bylo hlášeno 1,5 milionu případů ve srovnání s jedním milionem v roce 2020.
Stávající trestněprávní pravidla týkající se pohlavního zneužívání a sexuálního vykořisťování dětí již podle komise nejsou dostatečná a nevyhovují svému účelu.
„EU rozšíří mezi členské státy definici toho, co se považuje za trestný čin, pokud jde o pohlavní zneužívání dětí, aby zahrnovala trestné činy, jako je živé internetové vysílání pohlavního zneužívání dětí. Pokud jde o řešení přestupků, bude posíleno trestní stíhání a podpora. Obětem to poskytne delší časový rámec na nahlášení sexuálního zneužívání, poskytne jim právo na finanční odškodnění a poskytne větší podporu dětským obětem i dospělým pozůstalým,“ uvedla Evropská komise v tiskové zprávě.
Posílena má být i prevence. Členské státy by měly lépe využívat dostupné programy prevence a více investovat do zvyšování povědomí, zejména o online rizicích. Kromě toho musí být náboráři pro činnosti zahrnující úzký kontakt s dětmi a pro organizace bojující proti pohlavnímu zneužívání dětí povinni kontrolovat trestní rejstříky kandidátů. Nová úprava směrnice by navíc měla být dlouhodobě dostačující a měla by fungovat i v případě jakýchkoliv nových technologií, které se objeví v budoucnu.
Návrh nyní podstoupí jednání mezi Evropskou radou a Evropským parlamentem. Tento proces ale zřejmě zpomalí červnové volby.
Evropská komise už v květnu 2022 navrhla právní předpis, který poskytovatelům služeb uloží povinnost posuzovat riziko pohlavního zneužívání dětí na jejich platformách a v případě potřeby zavést preventivní opatření. Pokud prevence riziko podstatně nesníží, mohlo by být poskytovatelům rovněž nařízeno, aby u svých výrobků a služeb prováděli cílené kontroly pohlavního zneužívání dětí a odhalené případy hlásili novému specializovanému středisku EU. Tento předpis by měl platit od srpna tohoto roku.
„V mnoha situacích jsou poskytovatelé těmi jedinými, kdo může zneužívání odhalit, neboť dítě je příliš malé nebo vystrašené na to, aby zneužívání nahlásilo, a jeho rodiče nebo opatrovníci o tom buď nevědí, nebo jsou sami pachateli. Odhalení pohlavního zneužívání dětí na internetu pomáhá policii identifikovat a zachraňovat oběti, zajistit rychlé odstranění snímků a videí z jejich zneužívání a postavit sexuální predátory před soud,“ uvedla k návrhu komise.