Evropská komise se nadále zabývá střetem zájmů premiéra Andreje Babiše. Deník FORUM 24 oslovil její zástupce s dotazem, jak celý proces pokračuje, a mluvčí EK Mina Andrejevová potvrdila, že holding Agrofert doposud nedostal žádné dotace tak, jak slíbil eurokomisař Günther Oettinger.

„Obsáhlý audit bude v lednu 2019,“ zdůraznila Andrejevová. „Žádné platby z evropského rozpočtu pro projekty Agrofertu nebo spřízněných příjemců nebudou provedeny do doby, než bude situace vyjasněná,“ sdělila mluvčí Evropské komise.

Evropská komise se Babišovým střetem zájmů začala zabývat díky upozorněním Pirátské strany a Transparency International. Existují totiž důkazy o tom, že Babiš je konečným beneficientem holdingu Agrofert přesto, že jej převedl do svěřenského fondu. Tak ale vyhověl pouze české legislativě.

V prosinci 2018 jednal o bezprecedentním střetu zájmů českého předsedy vlády také Evropský parlament. Došlo dokonce k hlasování, ve kterém se europoslanci jednoznačně shodli, že konflikt zájmů existuje, až se někteří čeští europoslanci vehementně snažili jednání i hlasování zabránit.

Revue Forum Banner
Johana Hovorková
Johana Hovorková
Hlavní editorka deníku FORUM 24
Další články autora