České státní úřady vytvářejí cíleně dojem, že v případě holdingu Agrofert nejsou žádné překážky k vyplácení evropských dotací. Ředitel Státního zemědělského intervenčního fondu Martin Šebestyán a náměstek ministra zemědělství Jiří Šír v lednu interpretovali své jednání s úředníky Evropské komise tak, že jsou dotace pro Agrofert odblokované. Titulky v médiích tehdy šířily jejich tvrzení, že Evropská komise schválila proplacení projektů pro Agrofert (ČT24). Nyní se ukázalo, že to nebyla tak docela pravda.
Mluvčí Evropské komise Susanne Conzeová na dotaz reportérky iRozhlasu uvedla, že evropské dotace jsou pro Agrofert zastavené. Sdělila, že se to týká všech dotací, jejichž férovost zpochybňuje možný konflikt zájmů premiéra Andreje Babiše. „Všechny sporné platby jsou po dohodě s českými úřady až do ukončení auditního šetření pozastaveny,“ řekla Conzeová a dodala, že evropské prostředky jsou ochráněny.
Fond vyplatil za první pololetí letošního roku Agrofertu 177 milionů korun, ale má se jednat o starší dotační projekty nasmlouvané před srpnem 2018, kdy EU přijala kvůli Babišovi přísnější nařízení ohledně posuzování konfliktu zájmů.
Střet zájmů u premiéra konstatoval audit Evropské komise, který se týkal dotací ze strukturálních fondů EU. Babiš má podle závěrů auditorů přímý i nepřímý vliv na svěřenské fondy, do kterých vložil svůj holding. Na výsledky auditu zemědělských dotací se stále čeká.
Auditoři dovozují svůj názor ohledně Babišova konfliktu zájmů z toho, jak je definován cíl svěřenských fondů, kam Babiš vložil své firmy. Premiér vybral správce, které navíc může odvolat, je takzvanou obmyšlenou osobou a má možnost mít z fondů finanční užitek. Zájem na hospodářském úspěchu Agrofertu ovlivnil podle auditorů nestrannost Babišova rozhodování, protože jako předseda vlády, ministr financí či předseda Rady pro evropské strukturální a investiční fondy rozhodoval o záležitostech týkajících se unijních fondů, které měly dopad na Agrofert.