Strategie Evropské unie ohledně léků proti onemocnění covid-19 přináší první výsledky, oznámila v úterý Evropská komise. Ta představila seznam prvních pěti léčiv, která by brzy mohla být dostupná pro léčbu pacientů s koronavirem v celé sedmadvacítce.
Čtyři z pěti léčiv jsou monoklonální protilátky, které jsou předmětem předběžného zkoumání Evropskou lékovou agenturou (EMA). Dalším přípravkem je imunosupresivum. To už má povolení pro uvedení na trh a brzy by se mohlo rozšířit také k léčbě onemocnění covid-19.
Eurokomisařka pro zdraví a bezpečnost potravin Stella Kyriakidisová upozornila, že očkování v Evropské unii postupuje stále rychleji, virus však zřejmě nezmizí a pacienti budou potřebovat bezpečnost a účinnou léčbu. „Našim cílem je identifikovat další potenciální slibné kandidáty pro léčbu a do konce roku autorizovat nejméně tři nové léky,“ prohlásila eurokomisařka.
Podle ní je prvních pět produktů už v pokročilém stádiu vývoje a mají vysoký potenciál být mezi novými léčivy proti covidu-19, která dostanou povolení do října letošního roku. To je cíl stanovený ve strategii Evropské unie, a to za předpokladu, že se prokáže jejich bezpečnost, kvalita a účinnost.
Komise zveřejnila, že jde o následující výrobky:
- Imunosupresivum baricitinb. Tedy přípravek od americké společnosti Eli Lilly, který snižuje aktivitu imunitního systému.
- Kombinace bamlanivimabu a etesevimabu od firmy Eli Lilly.
- Kombinace casirivimabu a imdevimabu od společností Regeneron Pharmaceuticals a F. Hoffman – La Roche.
- Regdanivimab od společnosti Celltrion.
- Sotrovimab od společností GlaxoSmithKline a Vir Biotechnology.
Evropská komise chce do října sestavit portfolio nejméně deseti potenciálních léků pro léčbu onemocnění covid-19 s tím, že bude vycházet z nově vytvořené skupiny odborníků pro různé varianty koronaviru. Výběrová kritéria budou dohodnuta s členskými státy.
Expertní skupina identifikuje kategorie produktů pro různé typy pacientů a různá stádia závažnosti onemocnění. Následně vybere nejslibnější kandidáty na léky pro každou variantu.