Evropská unie se snaží vymanit ze závislosti na dovozu nedostatkových mikročipů především z Asie. Uvolní kvůli tomu 11 miliard eur, tedy asi 266 miliard Kč, na podporu jejich vývoje v Evropě. Oznámila to předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Takto masivní podpora klíčového technologického odvětví má do konce desetiletí vyvolat další investice v celkovém objemu 43 miliard eur, téměř 1,1 bilionu Kč.
V souvislosti s pandemií koronaviru a se současným prudkým růstem poptávky při oživení výroby se některá výrobní odvětví těžce vyrovnávají s nedostatkem čipů. Evropské země jsou v tomto případě příliš závislé na dovozu především z Číny, Tchaj-wanu, ale také Spojených států amerických. Cílem ohlášené masivní subvence má být snaha postupně převést výrobu čipů do Evropy. Evropská unie také chce usnadnit podporu vývoje a výroby polovodičových součástek v jednotlivých členských zemí. Jde zvláště o součástky potřebné pro výrobu elektroniky či jako používané jako nejrůznější polotovary v automobilovém průmyslu.
V krátkodobém výhledu je cílem Evropské unie zvýšit odolnost vůči nečekaným krizím tím, že EU bude schopna s dostatečným předstihem předvídat potíže v dodavatelských řetězcích, a tím je včas eliminovat. V dlouhodobé perspektivě by se podle von der Leyenové měla Evropa sama stát důležitým producentem na tomto velice strategickém trhu.
V současné době se podíl Evropské unie na celosvětové produkci čipů pohybuje asi okolo 6 procent, zatímco v Asii to je přibližně 80 procent. V nejbližším desetiletí by měl evropský podíl vzrůst na 20 procent. Evropská komise také pro účely vývoje a výroby čipů rozvolní pravidla, která státům znemožňují podporovat soukromé firmy a zvýhodňovat je tím před jejich evropskou konkurencí.