Evropská unie nepřipustí, aby jiné země napadaly suverenitu unijních hranic. Podle agentury Reuters to prohlásil francouzský ministr zahraničí Jean-Noël Barrot, který tak reagoval na kontroverzní výroky nastupujícího amerického prezidenta Donalda Trumpa ohledně získání Grónska pro Spojené státy. Trump v úterý nevyloučil použití vojenského a ekonomického nátlaku, aby k USA připojil Grónsko, které je součástí Dánska.
„Nelze samozřejmě pochybovat, že by Evropská unie nechala jiné státy, ať to je kdokoli, útočit na suverenitu svých hranic,“ řekl Barrot podle britského deníku The Guardian. „Jsme silný kontinent,“ dodal francouzský ministr. Nedomnívá se však, že Spojené státy napadnou Grónsko, ale vstoupili jsme podle něj do éry, kdy se vrací princip práva nejsilnějšího.
Republikán Trump, který se úřadu prezidenta znovu ujme 20. ledna, odmítl vyloučit použití vojenské a hospodářské síly k získání Grónska a Panamského průplavu. „Ne, nemohu vás ujistit ani o jednom z těchto dvou, ale mohu říci toto: potřebujeme je pro ekonomickou bezpečnost,“ odpověděl Trump na příslušnou otázku novinářů.
Zájem o Grónsko, které v úterý navštívil Trumpův syn Donald Trump mladší, dává zvolený americký prezident najevo opakovaně. Činil tak i za svého prvního funkčního období v roce 2019, kdy se zmiňoval o koupi tohoto dánského autonomního území.
Dánská premiérka Mette Frederiksenová následně označila jeho spekulace za absurdní a vzkázala tehdy Trumpovi, že Grónsko není na prodej. Trump v úterý před novináři zpochybnil právní nároky Kodaně na ostrov a poznamenal, že tamní obyvatelé by podle něj v referendu pravděpodobně hlasovali pro samostatnost, nebo naopak pro připojení k USA.