I přes všechny své problémy existuje na Blízkém východě jediná skutečně proevropská a demokratická země – Izrael. Přesto se Evropská unie židovského státu na mezinárodním poli paradoxně jen málokdy zastane.
Místopředseda Evropské komise a vysoký představitel Evropské unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josep Borrell uveřejnil na serveru Project Syndicate článek s titulkem Upřímnost může posunout blízkovýchodní mírový proces kupředu. Od představitele instituce, která dlouhodobě mnoho upřímnosti ve vztahu k izraelsko-palestinskému konfliktu neprojevuje, zní tento titulek jako chucpe.
Evropa již do řešení izraelsko-palestinského konfliktu investovala nemalý finanční i politický kapitál, ale její reálný vliv na jeho vývoj zůstává mizivý. Důvod lze částečně spatřovat právě v soustavné neupřímnosti jejích představitelů. Izraelci jsou předem přesvědčeni, že cokoliv z Bruselu vyjde, bude vůči nim nespravedlivě odsuzující. Proto si pomyslně zacpou uši a EU ignorují. Na druhé straně Palestinci jakoukoli případnou kritiku bohorovně přecházejí, jelikož vědí, že stejně nebude mít reálné následky.
Unijní neupřímnost lze uvést na mnoha případech, ale zmiňme dva. Kolik let například trvalo, než sedmadvacítka začala brát vážně opakované izraelské stížnosti na to, že jí financované palestinské učebnice jsou plné nenávisti a často i výzev k zabíjení Izraelců a zničení jejich státu.
Za druhé zmiňme unijní působení v protiizraelsky naladěných strukturách a orgánech OSN. Palestincům a jejich spojencům se v nich i díky EU dlouhodobě daří protlačovat agendu, která ve svých důsledcích popírá existenci židovského státu. Evropa ve vztahu ke konfliktu velmi často postupuje v rozporu se svým důrazem na lidská práva a demokracii.
Zkreslování reality lze pozorovat také v již zmíněném Borrellově článku. Místopředseda například řádění izraelských osadníků v palestinské vesnici Huwara chybně prezentuje jako paralelu se systematickým terorem Hamásu. Podle průzkumů navíc většina Izraelců činy svých krajanů v Huwaře odsuzuje, zatímco Palestinci předcházející vraždu dvou osadníků spíše schvalují. Podobný dvojí metr používá EU opakovaně.
Naštěstí lze v posledních letech pozorovat jistý pozitivní posun směrem k racionálnějšímu pohledu na věc. A jsem hrdý, že to je právě Česká republika, která v řadě takových případů vystupuje jako hlavní hlas rozumu a snaží se ostatní popostrčit k realističtější pozici, ačkoli to nebývá vždy snadné.
Doufejme tedy, že text nejvyššího diplomata EU značí počátek změny a Unie se pohne kupředu k upřímnější pozici vůči izraelsko-palestinskému konfliktu. I přes zmíněné zkreslování reality je totiž k Izraeli nebývale vstřícný.
Autor je místopředseda poslanecké sněmovně a první místopředseda KDU-ČSL.