
Ilustrační foto FOTO: AdobeStock
FOTO: AdobeStock
Prezidenti a premiéři na mimořádném summitu Evropské unie, který se uskuteční příští čtvrtek, vyzvou ke zvýšení vojenské pomoci Ukrajině, k další podpoře ukrajinského obranného průmyslu a k poskytnutí výcviku ukrajinským vojákům. Podle předběžných závěrů speciální Evropské rady, které má ČTK k dispozici, účastníci schůzky rovněž zdůrazní, že jednání o Ukrajině nemohou probíhat bez Ukrajiny a že do jednání, která by ovlivnila evropskou bezpečnost, se musí zapojit i Evropa.
„Ruská útočná válka proti Ukrajině má širší důsledky pro evropskou a mezinárodní bezpečnost. Evropská unie a její členské státy od počátku zdůrazňovaly potřebu ukončit tuto válku prostřednictvím komplexního, spravedlivého a trvalého míru založeného na zásadách Charty OSN a mezinárodního práva,“ stojí v předběžném návrhu závěrů, o kterém bude dnes diskutovat takzvaný Coreper, velvyslanci členských států EU v Bruselu. Text tedy ještě může doznat změn.
„Pokud jde o Ukrajinu, objevil se nový impuls, který by měl vést ke komplexnímu, spravedlivému a trvalému míru. Je proto důležité, abychom si vyměnili názory na to, jak Ukrajinu dále podporovat, a rovněž na principy, které by měly být do budoucna respektovány,“ napsal šéf unijních summitů António Costa ve zvacím dopise unijním vůdcům.
Předběžné závěry na tato slova navazují s tím, že Evropská rada zdůrazňuje čtyři významné zásady. První je, že jednání o Ukrajině nemohou probíhat bez Ukrajiny. Druhá je, že „bez účasti Evropy nemohou probíhat žádná jednání, která by ovlivnila evropskou bezpečnost, Ukrajina a bezpečnost Evropy jsou totiž propojeny“. Třetí zásadou je, že příměří může nastat pouze jako „součást komplexní mírové dohody“, a čtvrtá, že „každá taková dohoda musí být doprovázena pevnými a důvěryhodnými bezpečnostními zárukami pro Ukrajinu“.
Právě na schůzce unijních vůdců příští čtvrtek by se měla vést podrobná diskuze o tom, jak by mohly tyto bezpečnostní záruky vypadat. Americký prezident Donald Trump nedávno uvedl, že Spojené státy v rámci dohody o ukončení války s Ruskem neposkytnou Ukrajině bezpečnostní záruky, to musí učinit Evropa.
Předběžné závěry zdůrazňují, že Evropská unie je nadále odhodlána poskytovat Ukrajině a jejím obyvatelům politickou, finanční, hospodářskou, humanitární, vojenskou a diplomatickou podporu. „Ukrajina, která je schopná se účinně bránit, je nedílnou součástí jakýchkoli budoucích bezpečnostních záruk. Za tímto účelem Evropská rada vyzývá k urychlenému zvýšení úsilí, zejména pokud jde o dodávky systémů protivzdušné obrany, střeliva a raket, jakož i o poskytnutí nezbytného výcviku a vybavení pro ukrajinské brigády,“ stojí v návrhu. Důležitá je rovněž další podpora a rozvoj ukrajinského obranného průmyslu a prohloubení jeho spolupráce s obranným průmyslem Evropské unie.
V této souvislosti by unijní prezidenti a premiéři měli diskutovat o nové iniciativě šéfky unijní diplomacie Kaji Kallasové, která chce v letošním roce zvýšit vojenskou podporu Ukrajině. Diplomaté zatím nehovoří o konkrétní částce, podle bruselského serveru Politico by ale nový balíček vojenské pomoci mohl mít hodnotu až 20 miliard eur (501,7 miliard Kč) a měl by obsahovat mimo jiné 1,5 milionu dělostřeleckých granátů či systémy protivzdušné obrany. Cílem je ukázat podporu Ukrajině, zatímco Spojené státy a Rusko plánují zahájit rozhovory o ukončení války a americký prezident Donald Trump stupňuje kritiku ukrajinského vůdce Volodymyra Zelenského.
„Evropská rada vyzývá vysokou představitelku (Kaju Kallasovou), aby posoudila podmínky pro další příspěvek EU k bezpečnostním zárukám pro Ukrajinu, včetně posouzení možností politické, finanční nebo operační podpory, zejména prostřednictvím nástrojů Společné bezpečnostní a obranné politiky EU (CSDP). To by mělo být provedeno po konzultaci s Ukrajinou a podobně smýšlejícími partnery a v kontextu budoucí mírové dohody,“ dodávají předběžné závěry. Nejviditelnějším nástrojem CSDP jsou civilní mise a vojenské operace.