Zástupci Evropského parlamentu a Rady Evropské unie tento týden dosáhli nové dohody o zařazení nucených sňatků, nezákonných adopcí a zneužívání náhradního mateřství mezi typy vykořisťování, na které se vztahuje zákon EU o prevenci a boji proti obchodování s lidmi. Oznámila to rada v tiskové zprávě.
Aktualizace směrnice o prevenci a boji proti obchodování s lidmi bude rovněž vyžadovat, aby členské země zajistily, že lidé, kteří vědomě využívají služby poskytované oběťmi obchodování, mohou čelit sankcím. Další pozměňovací návrhy se týkají posílení podpory a pomoci obětem a také preventivních opatření.
„Tato velmi potřebná aktualizace pomůže členským státům bojovat proti tomuto strašlivému zločinu ve všech jeho podobách,“ uvedl za belgické předsednictví v Radě EU ministr spravedlnosti Paul Van Tigchelt.
Zástupci Evropského parlamentu a Rady EU se shodli na tom, že ve směrnici výslovně uvedou, že zneužívání náhradního mateřství, nucené sňatky a nezákonná adopce jsou druhy vykořisťování, které spadají do oblasti působnosti definice obchodování s lidmi.
Stejně jako v případě současné směrnice budou i tyto typy vykořisťování trestány horní hranicí trestní sazby, a sice nejméně pět let odnětí svobody nebo nejméně deset let odnětí svobody v případě přitěžujících okolností.
Rada a Evropský parlament se rovněž rozhodly začlenit do zákona novou přitěžující okolnost, a to šíření nebo napomáhání šíření obrázků nebo videí nebo podobných materiálů sexuální povahy, které se týkají oběti.
Posílí se také sankce vůči právnickým osobám, jako jsou společnosti odpovědné za trestné činy obchodování s lidmi. Nově bude možné je vyloučit z přístupu k veřejnému financování, včetně výběrových řízení, grantů a licencí, a může jim být odejmuto povolení a oprávnění k výkonu činností, které vedly ke spáchání trestného činu.
Dohoda nyní bude předložena zástupcům členských států k potvrzení.
Evropská unie přijala směrnici o prevenci a boji proti obchodování s lidmi a o ochraně obětí tohoto trestného činu v roce 2011. Jedná se o klíčový nástroj v boji proti obchodování s lidmi, protože stanovuje pravidla pro definici tohoto trestného činu na národních úrovních. Stejně tak určuje minimální tresty a sankce.
Podle údajů Evropské komise je největším problémem sexuální a pracovní vykořisťování, které dohromady tvoří přes 80 procent obchodu s lidmi. Žebrání nebo obchod s orgány a nucené sňatky a nezákonné adopce však představují 11 procent všech obětí v EU za rok 2020.
V roce 2022 podle Eurostatu bylo v EU registrováno 10 093 obětí obchodování s lidmi a 2 097 odsouzených obchodníků s lidmi. Šedesát tři procent těchto obětí byly ženy, zatímco pouze 22 procent odsouzených obchodníků s lidmi byly ženy.