Nezisková organizace Evropské hodnoty založila stránky Atlasvlivu.cz, kde mapuje, jak vláda a poslanci podle dostupných informací napomáhají nebo brání šíření ruského a čínského vlivu v Česku. Uvádí i konkrétní kauzy a vazby českých politiků na Ruskou federaci nebo Čínskou lidovou republiku a přehled aktivit, které přispívají k šíření nepřátelského vlivu v České republice.
„Každý politik je na základě svého jednání v rámci šíření ruského či čínského vlivu hodnocen na dvou stupnicích, jak znázorňuje legenda. Bez barevného označení jsou uvedeni politici, kteří se neangažují vůbec nebo minimálně, případně své aktivity ve prospěch vyvažují aktivitami v neprospěch ruského či čínského vlivu,“ píše se na webu.
Podle Atlasu tak třeba ruskému a čínskému vlivu výrazně napomáhá předseda SPD Tomio Okamura. Radim Fiala z SPD je na tom ohledně ruského vlivu stejně jako Okamura a ještě navíc se jeví pročínštější. Andrej Babiš má také zvýšená proruská a pročínská vystoupení. U jednotlivých politiků je jejich profil uveden nějaký citátem. Andrej Babiš tam má: „Vláda vzala důchodcům a mladým slevu na jízdné za směšných 1,8 miliardy korun, protože říká, že nemá peníze. A potom posílá peníze na zbraně Ukrajině.“
Stránky uvádějí, jak jednotliví poslanci hlasovali ohledně některých důležitých zákonů, které se týkají zahraničních záležitostí. Sankční zákon (tzv. Magnitského zákon), stanovisko poslanecké sněmovny k ruské agresi proti Ukrajině, stanovisko sněmovny k situaci na Ukrajině a masakru v Buči, připomenutí genocidy ukrajinského národa během hladomoru organizovaného stalinským režimem Sovětského svazu, vystoupení ČR z Mezinárodní banky hospodářské spolupráce, vystoupení ČR z Mezinárodní investiční banky.
„Projekt Atlas vlivu monitoruje celkem 200 poslanců a 6 členů vlády, kteří nejsou současně poslanci (Jozef Síkela, Mikuláš Bek, Zdeněk Nekula, Anna Hubáčková, Jan Lipavský, Michal Šalomoun), a to celkem ze 7 parlamentních stran. Analyzované časové období začíná rokem 2014 a končí zářím 2022 s tím, že politiky nadále monitorujeme s cílem Atlas vlivu průběžně aktualizovat. U sledovaných politiků detailně popisujeme celkem 1 046 případů jednotlivých jednání, která dle naší analýzy napomáhala nebo se vymezovala proti šíření ruského vlivu. V případě vlivu čínského pak Atlas rozkrývá 369 takových případů,“ uvádějí tvůrci webu.
Hodnocení politiků na třístupňové škále vychází z počtu bodů, který každý poslanec obdržel na základě jeho hlasování v relevantních hlasováních v PSP ČR ovlivňujících suverenitu a odolnost ČR vůči ruskému nebo čínskému zhoubnému vlivu a na základě kauz a konkrétního jednání, kterým podle analýzy vědomě či nevědomě napomohli šíření vlivu Ruska nebo Číny v České republice, nebo se naopak svým jednáním proti těmto vlivům vymezili.
„V kompletním součtu dosáhla nejlepšího výsledku strana Piráti, jejíž členové se v průměru ve sledovaném období nejvíce vymezovali proti působení ruského i čínského vlivu. Naopak nejhorší bilanci má strana SPD, protože její poslanci jednali ve prospěch ruského, ale i čínského vlivu, ze všech parlamentních stran nejvíce,“ zní dosavadní výsledek analýzy Evropských hodnot.