Podle zjištění deníku FORUM 24 dostává evropský problém Andreje Babiše novou a pro Českou republiku nelichotivou dimenzi. Ještě tento měsíc budou poslanci Evropského parlamentu znovu hlasovat o důsledcích konfliktu zájmů Andreje Babiše, a to dokonce za období, jež předcházelo novým přísnějším předpisům EU, jež vedly koncem minulého roku k dramatické rozpravě a zdrcující deklaraci EP proti financování Babišova Agrofertu.
Europoslankyně a šéfka Výboru pro hospodářskou kontrolu Evropského parlamentu (CONT) Ingeborg Grässleová potvrdila deníku FORUM 24, že na konci března se bude plénum EP ve Štrasburku českým premiérem znovu zabývat. Jeho střet zájmů se totiž dostal do dokumentu, který bude europarlament schvalovat.
Jedná se o dokument týkající se účetního plnění (tzv. absolutoria nebo zprávy o rozpočtu) za rok 2017, tedy ještě před tím, než začalo platit nové finanční nařízení, které obsahuje zpřísnění konfliktu zájmů. Kolega Grässleové, europoslanec Bart Staes, je přesvědčen o tom, že Babišův střet zájmů je nutné řešit i ve vztahu k předchozím rokům. A týká se to i vlastnictví médií.
„Plenární hlasování se dostane na pořad ve dnech 25. až 28. března 2019 ve Štrasburku,“ sdělila deníku FORUM 24 Grässleová. „Výbor CONT již v září roku 2018 rozhodl, že se bude tato otázka řešit při udělování absolutoria za rok 2017 a při slyšeních s evropskými komisaři. Střet zájmů, který řešíme v souvislosti s premiérem Babišem, tedy skutečně zahrnuje i rok 2017,“ potvrdil Staes.
[ctete postid=“235964″ title=“Česká ostuda pokračuje. Kontrolní výbor europarlamentu ostře kritizoval Babišův střet zájmů“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/12/Babiš-EU-385×230.jpeg“ excerpt=“Výbor pro hospodářskou kontrolu Evropského parlamentu se zabýval udělením absolutoria “ permalink=“http://forum24.cz/ceska-ostuda-pokracuje-kontrolni-vybor-europarlamentu-ostre-kritizoval-babisuv-stret-zajmu/“]235964[/ctete]
Existuje celkem pět bodů daného dokumentu, které se České republiky týkají a které Grässleová považuje za nejdůležitější. Hned první z nich je adresován Evropské komisi a hovoří o tom, že europoslanci jsou zklamáni tím, že přes mnohá varování se celou věcí začala EK zabývat až po upozornění od Transparency International. Znepokojení vyplývá zejména z toho, že „situace českého premiéra je hodnocena jako konflikt zájmů, protože může ovlivňovat rozhodnutí na využívání evropských dotací, z nichž profitují firmy na něj napojené“.
Europoslanci budou také hlasovat o bodu, jímž vyzývají Evropskou komisi k vyšetření konfliktu zájmů českého premiéra v souvislosti s usnesením Evropského parlamentu z prosince 2018, kdy se ukázalo, že o tomto problému je přesvědčeno 434 europoslanců. V dokumentu stojí, že je potřeba se zabývat jeho „situací jako vlastníka médií“. I to je totiž v Evropě vnímáno jako problém.
Europoslanci, kteří usnesení připravili, budou požadovat, aby Evropská komise oslovila české orgány odpovědné za rozdělování evropských dotací (ministerstvo pro místní rozvoj), aby neprodleně poskytla informace týkající se financování firem, které patří do holdingu Agrofert.
Vzhledem k tomu, že se na plénu Evropského parlamentu bude projednávat zpráva k rozpočtu za rok 2017, ukazuje se, že Babišův střet zájmů se netýká jen finančního nařízení ze srpna 2018, ale problém existuje již od roku 2014, kdy vstoupil do vysoké politiky, stal se ministrem financí a jeho firmy přitom čerpaly evropské dotace a získávaly veřejné zakázky.
Výbor pro hospodářskou kontrolu Evropského parlamentu se udělením absolutoria k evropskému rozpočtu za rok 2017 zabýval v únoru. „Ke zprávě o rozpočtu za rok 2017 bylo podáno celkem 276 pozměňovacích návrhů, 13 z nich se bohužel týká České republiky, předně konfliktu zájmů pana premiéra Babiše. Podali je hromadně kolegové napříč výborem, tedy z různých zemí a frakcí. Pochybení jsou totiž závažná a rozsáhlá,“ sdělil europoslanec Tomáš Zdechovský, který je jedním z koordinátorů výboru.