Evropský parlament jasnou většinou schválil usnesení nazvané „Rezoluce Evropského parlamentu ke znovuotevření trestního stíhání českého premiéra Andreje Babiše kvůli zneužití evropských dotací a o potenciálním střetu zájmů“. Jedná se o výsledek dohody europoslanců ze šesti politických frakcí včetně liberálního uskupení Renew Europe, kam patří i hnutí ANO. Pro rezoluci hlasovalo 510 europoslanců, proti 53. 101 europoslanců se zdrželo.
Dokument obsahuje padesát konkrétních bodů, celé znění naleznete ZDE. Rezoluce mj. odráží závěry únorové kontrolní mise do České republiky. Během ní Výbor pro rozpočtovou kontrolu EP pod vedením europoslankyně Moniky Hohlmeierové zjistil, že české úřady nedokážou střety zájmů politiků efektivně kontrolovat. Na tiskové konferenci před hlasováním o rezoluci Hohlmeierová také doplnila, že europoslanci odmítají, aby členské státy vykládaly Finanční nařízení Evropské unie, a konkrétně jeho článek 61 týkající se střetu zájmů, různými způsoby.
„Andrej Babiš dostal facku, ze které se bude dlouho vzpamatovávat. Měl by přestat dělat ostudu České republice a okamžitě rezignovat,“ uvedl pro deník FORUM 24 těsně po hlasování europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).
Usnesení europoslanců teď bude putovat do Evropské komise, Evropské rady nebo Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF). OLAF už se Babišem zabýval v kauze Čapí hnízdo. Podle europoslanců navíc není možné, aby takový premiér naši zemi zastupoval na Evropské radě a prosazoval tam své zájmy maskované jako národní. To se projevuje například setrvalou snahou zabránit zastropování zemědělských dotací – i po tom europoslanci v rezoluci volají. „Text rezoluce přináší jednu důležitou, pro premiéra jistě nepříjemnou novinku. Tlačí na Evropskou komisi, aby zastropovala zemědělské platby největším oligarchům. Bude důležité sledovat, jak se k tomu bude vyjadřovat sám premiér! Zda jeho chamtivost opět převáží nad zájmy státu,“ uvedl k tomu europoslanec Alexandr Vondra (ODS).
Kromě sdělení týkajících se střetu zájmů, systému kontroly nebo trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo se europoslanci dotkli i svobody médií v České republice a připomněli, že český předseda vlády ovládá třetinu mediálního trhu. Vrátili se také k urážkám, jež Babiš adresoval europoslancům, kteří byli v ČR na kontrolní misi. Zdechovský na čtvrteční tiskové konferenci uvedl, že musel po Babišových slovech o tom, že on a jeho kolega Mikuláš Peksa (Piráti) jsou vlastizrádci, mít policejní ochranu. Výhrůžky dostávala i jeho rodina včetně čtyř dětí. Více ZDE.
Problém střetu zájmů Andreje Babiše se v EU řeší již několik let. V srpnu 2018 bylo přijato nové Finanční nařízení EU, které obsahuje zmiňovaný článek 61. Ten se týká i svěřenských fondů a zapovídá vysoce postaveným politikům vlastnit firmy, které dostávají dotace. Na konci roku 2018 pak o Babišově střetu zájmů hlasovali europoslanci a shodli se na něm jasnou většinou – tehdy to bylo 434 europoslanců. V roce 2019 dorazili do Česka auditoři Evropské komise a v prvním auditu konstatovali, že problém konfliktu zájmů v České republice existuje. Aktuálně se čeká na výsledek druhého auditu k zemědělským dotacím. Souběžně s tím proběhla letos v únoru kontrolní mise europoslanců a také oni došli k závěru, že premiér Andrej Babiš je ve střetu zájmů, a podle mnohých vyjádření byli mírou problému v Česku překvapeni.
V pátek v noci na rezoluci ostře reagoval Agrofert. Reakci a komentář najdete se ZDE.