Čeští detektivové musí pokračovat v prošetřování střetu zájmů expremiéra Andreje Babiše (ANO). Úřad evropského veřejného žalobce totiž vyšetřování této kauzy ještě neukončil. Proto nelze v České republice případ odložit, jak detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) podle svého prohlášení z minulého týdne učinili. Jedná se mimo jiné o dotaci ve výši sto milionů korun na údajné inovace při výrobě toastového chleba z Penamu.
Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) bezmála tři a půl roku prošetřovali střet zájmů bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO). V minulém týdnu věc uzavřeli s prohlášením, že byla odložena. To ale podle nejvyššího českého žalobce v Lucemburku Petra Klementa nelze udělat.
České policejní orgány se musí řídit postupem úřadu evropského veřejného žalobce. Pokud ten případ neodloží, nemohou to udělat ani ony, napsal Klement pro portál iRozhlas. „Policejní orgány případ mohou a musí odložit teprve tehdy, je-li věc odložena u našeho úřadu,“ vysvětlil.
Špičkoví kriminalisté z Odboru výnosů a praní peněz NCOZ se zabývali podezřením, zda při zadávání veřejných zakázek nebo čerpání evropských dotací pro Babišův holding Agrofert nedošlo ke spáchání trestného činu. Zaměřili se na dobu, kdy stál Andrej Babiš v čele české vlády, takže disponoval nástroji potřebnými k ovlivnění finančního prospěchu svých firem. K názoru, že tomu tak bylo, ostatně došla i Evropská komise na základě podrobně provedeného auditu.
Audit Evropské komise, který proběhl počátkem roku 2019, mířil právě na dotace pro Babišův holding Agrofert. Ten je nyní formálně vložený ve svěřenských fondech, ale jeho skutečným vlastníkem a koncovým příjemcem výhod je současný poslanec a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Audit byl po roce ukončen zjištěním, že Babiš byl během svého funkčního období coby premiér ve střetu zájmů, čímž porušoval české i evropské zákony. Sám Babiš veškerá obvinění odmítá a opakovaně prohlašuje, že vždy postupoval v souladu se zákonem.
Kriminalisté NCOZ vyšetřování ukončili a v pondělí 29. 5. oznámili, že kauza se odkládá. „Neboť ve věci nejde o podezření z trestného činu a není namístě věc vyřídit jinak,“ uvedli v dokumentu, který má k dispozici web Seznam Zprávy. Sami však uvedli, že evropští žalobci tak neučinili a ve vyšetřování některých konkrétních případů pokračují. Ze slov evropského žalobce Petra Klementa ale vyplývá, že i čeští detektivové musí střet zájmů expremiéra Babiše dál prověřovat.
Úřad evropského veřejného žalobce EPPO sídlí v Lucemburku. Tvoří ho kolegium žalobců, jimž předsedá evropský nejvyšší žalobce. Toho času žalobkyně, Rumunka Laura Codruța Kövesiová. Ta proslula tím, že ve své předešlé praxi šéfky Národního protikorupčního ředitelství úspěšně stíhala mnoho rumunských politiků pro korupci. Byli mezi nimi poslanci, ministři i bývalý předseda vlády Victor Ponta. Ve většině případů padly tresty.
„Posláním úřadu EPPO je boj proti podvodům týkajícím se financí EU. Má pravomoc vyšetřovat a stíhat trestné činy poškozující nebo ohrožující finanční zájmy EU. Před zahájením činnosti úřadu EPPO se mohly vyšetřováním těchto trestných činů zabývat pouze vnitrostátní orgány, ovšem s omezenými nástroji vzhledem k tomu, že jejich pravomoci jsou omezeny hranicemi členských států,“ uvádí se na jeho webových stránkách.