Maďarský premiér Viktor Orbán a jeho vládní strana Fidesz mají kvůli porušování pravidel právního státu a svobody médií narůstající problém v Evropském parlamentu. Maďarští europoslanci z Orbánovy strany mají pozastavené členství v nejsilnější evropské frakci, ve středopravicové Evropské lidové straně (EPP), která sdružuje konzervativní a křesťansko-demokratické strany členských zemí Evropské unie. V pondělí byl tento záporný vztah k Orbánově politice v této frakci potvrzen. Informoval o tom server Politico.
Vedení frakce EPP během pondělního zasedání v Bruselu podpořilo návrh svého nového předsedy Donalda Tuska a prodloužilo na neurčito stav trvající od loňského března. Podle EPP Orbán stále nerozptýlil obavy týkající se porušování principů právního státu. V běžném žargonu europoslanců se jedná ve skutečnosti o vyloučení a uvedený výraz „pozastavené členství“ má tomuto stavu poněkud otupit ostří. Během jednání celá řada středopravicových politiků Evropy vyjádřila zásadní obavy o směřování Maďarska a o osud tamní demokracie a svobody.
Viktor Orbán v maďarském rozhlase uvedl, že Fidesz zřejmě přestoupí do jiné frakce. Nabízí se některá z euroskeptických formací. Kolegy z EPP přitom ostře kritizoval a nazýval je „užitečnými idioty“.
Politico konstatuje, že Orbánovo vyloučení odkrývá hlubší problém rozdělení konzervativní rodiny na umírněnou a radikálnější část konzervativců. Donald Tusk vyzval evropské lidovce, vesměs umírněné konzervativce, k hluboké sebereflexi a k nové definici hodnot, na nichž stojí jejich politika.
Orbánovy problémy ve frakci konzervativců otevírají také dveře k debatě o českém premiérovi v liberální frakci „Obnova Evropy“ (Renew Europe, dříve ALDE). Evropští liberálové totiž odmítali dříve poukazování lidovců na skandály Andreje Babiše s tím, že liberálové sice mají svého skandálního Babiše, ale lidovci zase mají svého skandálního Orbána.
Tento argument na obranu Babiše je tedy po vyslovení kritického postoje poslanců z EPP vůči Viktoru Orbánovi značně oslabený. Evropa jinými slovy řeší, jak se postavit k novému fenoménu na svém východním křídle: k nárůstu autoritářství, které kopíruje ruské mocenské manýry, a k nerespektování pravidel právního státu a svobodné společnosti.