
Francouzský prezident Emmanuel Macron a britský premiér Sir Keir Starmer FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia

Francouzský prezident Emmanuel Macron popsal podrobnosti plánu na urovnání rusko-ukrajinské války, který připravily Francie a Velká Británie. Mezi návrhy je částečné příměří, které by se vztahovalo na letecké a námořní útoky, včetně úderů na energetická zařízení. O vzniku plánu už dříve informoval britský premiér Keir Starmer. Podle něj budou americké záruky pro Ukrajinu potřeba, i když Evropa navýší své obranné výdaje.
Francie a Velká Británie navrhují zavést částečně příměří mezi Ruskem a Ukrajinou na dobu jednoho měsíce, které se nebude týkat pozemních bojových akcí. „V případě příměří bude velmi obtížné kontrolovat, zda je (klid zbraní, pozn. red.) na frontě dodržován,“ řekl Macron v rozhovoru pro francouzský deník Le Figaro.
Podle něj by se částečné příměří mělo vztahovat na letecké a námořní útoky, včetně úderů na energetická zařízení.
Druhá část plánu předpokládá, že evropské země vyšlou na Ukrajinu mírový kontingent, k tomu však dojde až později. „V příštích týdnech nebudou na ukrajinském území žádné evropské jednotky. Otázkou je, jak tento čas využijeme k tomu, abychom se pokusili dosáhnout příměří, jednání, která budou trvat několik týdnů, a poté, až bude mír podepsán, nasazení (vojáků, pozn. red.),“ dodal Macron.
Emmanuel Macron v rozhovoru pro Le Figaro rovněž poznamenal, že Francie a další evropské země by měly vynakládat více prostředků na obranu. „Poslední tři roky Rusové vydávají na obranu 10 procent svého HDP. Proto se musíme připravit na budoucnost tím, že si stanovíme cíl 3 nebo 3,5 procenta HDP. Tyto hodnoty jsou daleko od 2 procent, kterých sotva dosáhla Francie a ke kterým se řada evropských zemí zatím nepřiblížila,“ řekl francouzský prezident.
Už před nedělním summitem o Ukrajině za účasti více než deseti evropských zemí včetně Česka o vzniku plánu informoval britský premiér Keir Starmer. V rozhovoru pro televizi BBC dodal, že americký prezident Donald Trump chce trvalý mír. Na adresu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, který se v pátek s Trumpem v Bílém domě dostal do tvrdého střetu, podotkl, že neudělal nic špatného.
Velká Británie a Francie podle něj budou spolupracovat s Ukrajinou „na plánu, jak zastavit boje“ s Ruskem, a poté „tento plán projednají se Spojenými státy“.
Evropa i Ukrajina usilují o ukončení války vyvolané před třemi roky Ruskem, ale zároveň požadují jasné bezpečnostní garance pro Ukrajinu, které by ruského prezidenta Vladimira Putina odradily od další agrese. Naproti tomu Trump, který se v poslední době k Rusku vyjadřuje vstřícně, chce co nejrychlejší příměří, ale odmítl dát bezpečnostní záruky.
Starmer v rozhovoru s BBC řekl, že americké záruky pro Ukrajinu budou potřeba, i když Evropa navýší své obranné výdaje. K napjaté schůzce Zelenského s Trumpem, který ukrajinského prezidenta tvrdě kritizoval, také poznamenal, že mu bylo nepříjemné se na to dívat a že něco takového nechtěl vidět nikdo. Zároveň řekl, že věří jak Zelenskému, tak Trumpovi, a jeho hlavním cílem je, aby se znovu pozornost zaměřila na příměří.