Ve střední Evropě se rýsuje tandem protievropských a proruských stran. Jejich rostoucí preference na Slovensku a v Rakousku ve spojení s orbánovským Maďarskem dělají vrásky nejen Evropské unii. Podobný mocenský triumvirát by de facto představoval Putinova trojského koně přímo v srdci ohroženého kontinentu.
Politický komentátor Matthew Karnitschnig na stránkách serveru Politico varuje před vzestupem populitistických stran v Rakousku a na Slovensku. Představitelé Evropské unie hledí s obavami na sílící vliv ultrapravicové Svobodné strany Rakouska, která pod vedením exministra Herberta Kickla momentálně vede v průzkumech veřejného mínění.
Kickl je zavilý odpůrce imigrace, hodlá vetovat sankce proti Rusku a šéfuje straně, která byla od svého vzniku vnímána jako útočiště bývalých nacistů. Podle průzkumů by nyní ovládl parlament. Jeho strana má vřelé styky s orbánovským Maďarskem, které obdivuje a se kterým sdílí svou neochotu spolupracovat s Evropskou unií.
Evropa sama má navíc výhrady ke spolupráci s mužem, o kterém například předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová řekla, že má vážné pochybnosti o jeho vhodnosti pro jakoukoli ministerskou funkci. Kickl se naopak netají ambicemi stát se příštím rakouským kancléřem a hodlá své tažení dovést do konce. „Nestal jsem se předsedou strany, abych vedl průzkumy, ale abych vyhrál volby,“ prohlásil.
Zatímco v Rakousku mají proběhnout parlamentní volby na podzim příštího roku, slovenská hořká pilulka může čekat Evropu už v září toho letošního. Předčasné parlamentní volby mají nečekaného favorita a tím je expremiér Robert Fico a jeho sociální demokraté. Pouhých pár měsíců před volbami vedou před ostatními stranami, a přestože se slovenská prezidentka Zuzana Čaputová nechala slyšet, že šéfa vítězné strany nejmenuje automaticky do pozice premiéra, i ona má obavy, že nová politická reprezentace Slovenska by mimo jiné mohla zatrhnout další pomoc bojující Ukrajině.
Pokud by volby na Slovensku ovládly proruské strany a do čela Rakouska nastoupil protievropský nacionalista, pak by to v kombinaci s tradičně problémovým Maďarskem udělalo nejen Evropské unii velké problémy. Nejmenovaný vysoce postavený hodnostář Evropské komise rovnou prohlásil, že vítězství proruských a populistických sil v Rakousku a na Slovensku by byla katastrofa.
Unie má navíc také spory s Polskem kvůli autoritářským sklonům a pozvolné demontáži demokratických mechanismů, o které se snaží tamní vládnoucí strana Právo a spravedlnost. Jedinou výjimku v srdci Evropy tak tvoří zatím Česko, jehož podpora Ukrajině i konstruktivní přístup k evropským institucím mají podle všeho přinejmenším na několik let stabilní výhled. Jinak se ale střední Evropa pomalu mění v noční můru Bruselu. Jak vážný problém to může představovat pro akceschopnost a efektivitu nejdůležitější evropské organizace, ukáže až čas.