Rusko a Čína šíří po Evropě konspirační teorie o koronavirové krizi s cílem podrýt důvěru v jednotu Evropské unie a vyvolat nejistotu o zdravotních dopadech pandemie, varuje EU. Za touto kampaní podle diplomatické služby EU stojí oficiální a státem podporované zdroje obou zemí.
„Oficiální a státy podporované zdroje z Ruska a v menší míře i z Číny šíří konspirační teorie cílené na obyvatele zemí Evropské unie, ale i dalších,“ upozorňuje Evropská služba pro vnější činnost (ESVČ) v interní zprávě, o níž informoval server Politico.
Předmětnou expertní zprávu vypracovalo oddělení Strategické komunikace, které vzniklo po násilné anexi ukrajinského Krymu Ruskem. Na webových stránkách EUvsDisinfo.eu toto oddělení upozorňuje na fake news a zveřejňuje různé analýzy. První konspirační teorie o koronaviru uvízla v jejích sítích 22. ledna a snažila se lidem namluvit, že nový koronavirus byl „vytvořený v laboratoři NATO.“
Zmíněná diplomatická služba ESVČ zdokumentovala dalších 1000 podobných případů, které vyhodnotila jako „prokremelské“, a Moskvě připisuje snahu podrýt důvěru v jednotu EU a účinnost jejích opatření proti nemoci COVID-19. Nesmysly šířené kanály jako RT nebo Sputnik označuje vyloženě za nebezpečné, protože např. tvrdí, že mytí rukou prevenci nenapomáhá, případně že před nemocí ochrání vitamin C. Jiné „zprávy z Kremlu“ zase vydávají koronavirus za pouhý „vtip“. Podobná tvrzení se šíří koordinovaně po sociálních médiích v desítce jazykových mutací.
V případě čínské stopy upozorňoval vysoký představitel EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josep Borrell na to, že kolem koronaviru zuří „globální boj o narativy“. Podle citované zprávy ESVČ se „oficiální čínské zdroje“ snaží odvést pozornost od „jakékoliv viny na propuknutí pandemie“. To se děje jak otevřeně, tak i skrytě, rovněž v množství jazyků a platforem, a ruku k dílu přikládají i čínští diplomaté a úředníci.
Deník Süddeutsche Zeitung poukazuje na to, že zjištění ESVČ potvrzují i analýzy amerického think-tanku German Marshall Fund. Ten si všímá náhlé horečnaté aktivity oficiálních twitterových účtů čínských ambasád, které se dříve víceméně jen zasazovaly o to, aby vykreslily Čínu v co nejlepším světle. Nyní ovšem podle jedné z analytiček jmenovaného think-tanku nově vytvářejí zmatky, šíří různá kontroverzní sdělení a programově kritizují Západ. Čína jedná na ruský způsob, shrnula to analytička ESVČ Kristine Berzina.
Zpráva popisuje situaci v Itálii a v Srbsku, kde „boti“ šíří tweety o údajné čínské pomoci těmto zemím. Klasicky jde o mísení faktů s pečlivě inscenovanými výjevy. Pomoc evropských států ovšem ignorují. Rakousko přitom dodalo rukavice a dezinfekci do Bosny a Hercegoviny, Severní Makedonie, Černé Hory a Moldavské republiky; Slovensko zase poslalo masky a dezinfekci do Itálie.