Vzhledem k faktickému zničení politické opozice a strachu občanů v Rusku se zdá být svržení Vladimira Putina momentálně nemožné. Kremelský vůdce je přitom považován za hlavního viníka války, která ničí nejen Ukrajinu, ale oběťmi a náklady i samotné Rusko. Experti na Rusko soudí, že bez vzbouření části současných mocenských elit ke změně nemůže dojít. Problém je, jak dosáhnout toho, aby o takové riskantní možnosti někdo aspoň začal uvažovat.
Abbas Galljamov na stránkách opoziční exilové stanice Echo jednu takovou možnost nastiňuje.
„Pokud by Západ prohlásil, že je připraven zaručit bezpečnost, zrušení sankcí a úplnou kapitálovou amnestii těm členům ruského establishmentu, kteří by chtěli svrhnout Putina, byl by to nejjednodušší způsob, jak v Rusku podnítit protiputinovské spiknutí,“ soudí Galljamov.
Zmiňuje, že to západní vlády samozřejmě nemohou udělat samy, protože by to bylo v podstatě totéž jako vyhlášení války. Podle něj by se toho ale mohla ujmout „některá významná skupina veřejnosti“, například právnická komunita nebo skupina bývalých západních vůdců nebo vydavatelé mainstreamových médií. Takoví lidé by mohli prohlásit, že by byli ochotni udělat vše pro to, aby byly spiklencům pak takové záruky poskytnuty, a s oněmi odvážlivci pak jít na jejich podporu třeba k soudu, do Evropského parlamentu a všude, kde by to bylo nutné.
Problém ruských elit spočívá podle Galljamova v tom, že jim nikdo nenabídl ucelenou strategii odchodu, a tak se bojí a jsou ochromeni.
„I kdyby se nic nestalo, podobná prohlášení by v každém případě povzbudila ruskou opozici a ukázala by, že tlak ze strany Západu sílí. To by u samotného Putina vzbudilo ještě větší podezřívavost a nutilo by ho to investovat ještě více energie a prostředků do posílení stávajícího systému brzd a protivah, což by přispělo k ještě většímu snížení efektivity ruské politické mašinérie,“ uzavírá politolog.