Ruský prezident Vladimir Putin si s sebou na návštěvu Číny přivezl takzvaný jaderný kufřík. Dokazují to záběry kremelských zpravodajů státní tiskové agentury RIA, které zveřejnili na komunikační platformě telegram. Ruský prezident má kufřík, ve kterém jsou kódy k odpálení jaderných raket, neustále u sebe, ale jen zřídkakdy se jej podaří natočit.
Ruského prezidenta Vladimira Putina s jaderným kufříkem zachycuje video po setkání s jeho čínským protějškem Si Ťin-pchingem v Pekingu. Na videu je Putin obklopen ochrankou a následován dvěma ruskými námořními důstojníky v uniformách, z nichž každý nese kufřík.
Ruský jaderný kufřík tradičně nosí námořní důstojník. Známý je pod názvem Čeget podle hory Čeget na Kavkaze. Kufřík s kódy k odpálení jaderných raket má prezident neustále u sebe, ale jen zřídkakdy ho podaří natočit. „Existují určité kufříky, bez nichž se neobejde žádná Putinova cesta,“ napsali kremelští zpravodajové státní tiskové agentury RIA v příspěvku na telegramu.
Podobný kufřík má i americký prezident. V brašně jsou uloženy kódy, které by prezident použil k ověření příkazu k odpálení jaderných raket v případě, že by nebyl v Bílém domě.
„Válka na Ukrajině zvýšila napětí mezi Moskvou a Washingtonem na nejvyšší úroveň od kubánské krize v roce 1962 právě v době, kdy se Čína snaží posílit svůj jaderný arzenál, aby odpovídal jejímu postavení nastupující supervelmoci,“ dodala k videu s ruským jaderným kufříkem zpravodajská agentura Reuters.
Ruský prezident Vladimir Putin se ve středu v Pekingu sešel se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem na okraj summitu k plánu takzvané nové Hedvábné stezky. Sia už předtím označil za drahého přítele. Putin, který je teprve na své druhé zahraniční cestě mimo státy někdejšího Sovětského svazu od loňského útoku Ruska na Ukrajinu, v rozhovoru se Siem vyjádřil přesvědčení, že v dnešní složité době je nutná úzká koordinace zahraniční politiky.
Čínský prezident zase konstatoval, že vzájemná důvěra mezi dvojicí mocností se stále prohlubuje. Zároveň si pochvaloval, že se s Putinem za uplynulých deset let sešel už 42krát, díky čemuž je pojí hluboké přátelství. Ruský prezident už předtím během svého vystoupení na summitu Sia a jeho plán nové Hedvábné stezky ocenil a vyjádřil přesvědčení, že svět sblíží a že Rusko může hrát klíčovou roli při oživení této historické trasy.
„Rusko a Čína, stejně jako většina zemí světa, sdílejí touhu po rovnocenné, vzájemně výhodné spolupráci s cílem dosáhnout všeobecného udržitelného a dlouhodobého hospodářského pokroku a sociálního blahobytu při respektování civilizační rozmanitosti a práva každého státu na vlastní model rozvoje,“ prohlásil mimo jiné Putin, před jehož projevem z místnosti odešli někteří představitelé evropských zemí.