Deník FORUM 24 má k dispozici kompletní znění návrhu zprávy Výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu (CONT). Ta se týká kontrolní mise europoslanců do České republiky, která se uskutečnila 26.–28. února 2020. Její vyznění je jasné: Premiér Andrej Babiš ovládá holding Agrofert, vlastní dva svěřenské fondy, a české úřady i Evropská komise by na to měly co nejdříve reagovat.
Návrh zprávy popisuje celý průběh mise v Praze. To nejdůležitější ale nalezneme v části, která obsahuje několik doporučení výboru. Europoslanci jasně konstatovali, že by se česká vláda měla v otázce střetu zájmů řídit Finančními nařízeními Evropské unie. „České úřady by měly ve spolupráci s Evropskou komisí v souladu s Finančními nařízeními zajistit účinné vnitřní mechanismy, které zamezí střetu zájmů,“ píše se ve zprávě.
„Komise by měla zajistit politiku nulové tolerance vůči střetu zájmů a rychlé vymáhání neoprávněně vyplacených subvencí, současně dodržování zásad právního státu a procesních požadavků a zasáhnout, zejména ve chvíli, kdy tak vnitrostátní orgány neučiní, nezabrání střetu zájmů svých nejvyšších představitelů,“ stojí v doporučeních.
Za klíčové lze označit sdělení týkající se přímo premiéra Babiše. Podle europoslanců by měl předseda vlády „zanechat všeho, co zpochybňuje nezávislé vykonávání jeho funkce“, co odporuje článku 61 Finančního nařízení (jedná se o článek týkající se střetu zájmů, který vylučuje například to, aby v řídících orgánech svěřenských fondů zasedala manželka dané osoby – pozn. red.), a to právě tehdy, když je sám zapojen do rozhodování o vynakládání prostředků z evropského rozpočtu v České republice. Poslanci doslova konstatují, že tak činí jako člověk, který „stále ovládá Agrofert jako zakladatel a jediný beneficient dvou svěřenských fondů“.
Skupina poslanců do ČR dorazila zjišťovat fakta o střetu zájmů premiéra Babiše. Loňská zpráva auditorů Evropské komise, která se týkala dotací ze strukturálních fondů EU, konstatovala, že Babiš je ve střetu zájmů. Podle zprávy má premiér stále vliv na holding Agrofert, přestože ho v roce 2017 vložil do svěřenských fondů.
Zástupci Evropského parlamentu se setkali se zástupci některých ministerstev (pro místní rozvoj, financí a zemědělství), neziskových organizací nebo s investigativními novináři. O všech schůzkách jsou ve zprávě podrobné informace.
Babiš se se zástupci Evropského parlamentu na konci února odmítl setkat. České účastníky Tomáše Zdechovského a Mikuláše Peksu označil za vlastizrádce. O Monice Hohlmeierové, která misi vedla a zároveň řídí Výbor pro rozpočtovou kontrolu, hovořil jako o pomatené. Urážkami se zabývá předseda Evropského parlamentu David Sassoli i šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová.