Čechy podporovaná 24. samostatná mechanizovaná brigáda hájí jeden z nejtěžších úseků fronty, oblast Časiv Jaru západně od Bachmutu v Doněcké oblasti. Rusové mají ohromnou přesilu a výhodu v množství vojenského materiálu, dronů i munice. Dobyli předměstí Kanal a získali díky tomu výhodu, ale obránci jim nedávají nic zadarmo, i když to s sebou přináší nevyhnutelné ztráty také na jejich straně. Ty ruské jsou totiž mnohonásobně větší.
Rusové neustávají v tlaku, který míří do různých částí Charkovské a Doněcké oblasti. Po pádu ukrajinského města Bachmut se jejich zrak obrátil k městu Časiv Jar, který nyní hájí 24. lvovská samostatná mechanizovaná brigáda krále Daniela. Tu Češi dlouhodobě podporují prostřednictvím iniciativy českého dobrovolníka s ukrajinskými kořeny Vasyla Kapusteje.
Brigáda nedávno po zásahu rakety ztratila Čechy financované rehabilitační středisko i pojízdnou stomatologii, o čemž deník FORUM 24 informoval. Nyní se pozornost obrátila k zajištění vozidel pro jejich vojáky, zejména pro dronaře, kteří dlouhodobě likvidují ruskou hrozbu v této exponované části fronty.
Drony těžce úřadují
Právě drony jsou jednou z klíčových součástí vojenského úsilí útočníků i obránců. „Stále je tam spoustu nepřátelských dronů a už jen dostat se na pozice anebo vyjet z nich je na vyznamenání,“ popsal situaci Kapustej. Podle exkluzivních informací deníku FORUM 24 získali v této oblasti Rusové drobnou výhodu obsazením výškových budov na zmíněném předměstí Kanal.
„Mají to tam těžké. Každý den proti nim provádějí Rusové několik šturmů. Navíc nad nimi mají převahu v počtu lidí, munice i dronů. V té čtvrti, kterou již dobyli (předměstí Kanal, pozn. red.), jsou paneláky, takže Rusové si tam samozřejmě na tyto vysoké budovy postavili antény pro zesílení signálu pro své drony a rušičky proti těm našim, čímž získali taktickou výhodu,“ konstatoval Kapustej. Navzdory tomu ukrajinští dronaři 24. brigády s Rusy nelítostně účtují.
Brigáda dostala nového velitele
Deník FORUM 24 informoval o tom, že z funkce velitele 24. brigády měl být odvolán legendární plukovník Ivan Holiševskyj, což vojákům jednotky nebylo ani trochu po chuti. To se nakonec skutečně i stalo, ale na jeho místo nastoupil mladý plukovník Sergej Mazorčuk, který rovněž bojuje v řadách 24. brigády již léta.
Podle Kapusteje zároveň nespecifikovaná část brigády vyrazila dle rozkazu do svého předchozího působiště v Torecku o něco jižněji v Doněcké oblasti, kde má pomoci stabilizovat kritickou situaci ve městě. Právě v Torecku a v okolí reportéři deníku Forum 24. brigádu navštívili na jaře letošního roku.
Ztráty nejsou samozřejmost
Zatímco Rusové na linii u Torecku, kde brigáda působila během posledních měsíců, byla relativně klidná, boje u Časiv Jaru jsou o poznání intenzivnější. 24. brigáda je známá tím, že usiluje o zodpovědný přístup velitelů k zachování životů svých vojáků, nicméně samozřejmě ani jí se v této oblasti nemohou vyhnout ztráty, které nemusí být malé.
Naposledy se tak konalo v chrámu ve Lvově setkání s příbuznými padlých, kde se setkali velitelé s jejich rodinami a předali jim vyznamenání. „Velitelé tak ukazují, že na vojáky myslí a starají se o ně jak během jejich života, tak i po jejich smrti,“ popisuje Kapustej.
Péče o vojáky je priorita
24. brigáda nezahálí ani v otázkách náboru nových sil. V domovském Lvově otevřela své vlastní rekrutační centrum a snaží se o vlastní nábor mužů, kterým pak může poskytnout výcvik na míru pro své potřeby.
„Také zřídili tvz. patronátní službu,“ popsal Kapustej. „Jde o kancelář, na kterou se mohou obracet příbuzní vojáků 24. brigády (je zřízeno několik non-stop horkých linek), kde mohou dostat informace o vojácích, zda jsou naživu, nezvěstní či padlí,“ dodal s tím, že v tomto směru brigádu inspirovala 3. samostatná útočná brigáda organizovaná bývalými legendárními obránci oceláren Azovstal.