Rusko tone ve fekáliích a my jsme se v nich rozhodli setrvat. Takto by se asi korektně dala přeložit slova bývalého ministra hospodářství Ruské federace Andreje Něčajeva na adresu současné Putinovy hospodářské politiky. Jadrnému vyjádření přednesenému na konferenci finančního fóra v Jekatěrinburgu měl odvahu zatleskat jenom jeden divák. Ostatní se jeho slovům jen nenápadně hihňali.
Kritika na adresu prezidenta Putina se v Rusku neozývá příliš často. Po záhadných otravách, pádech z okna či rozšířených sebevraždách je proto v zemi veřejně pronesený nesouhlas s politikou vzácnost.
Bývalý ruský ministr financí Andrej Něčajev si ovšem během svého vystoupení na zmíněném fóru nebral servítky. „Problém není v tom, že jsme ve s*ačkách, ale v tom, že jsme se v nich rozhodli usadit,“ prohlásil a konstatoval rovněž, že zemi bude v příštím roce čekat pád do finanční krize. O nelichotivém vyjádření na prezidentovu adresu informoval britský tabloid Daily Mail s odvoláním na New York Times.
Něčajev kritizoval západní sankce a nijak nezlehčoval jejich dopad na ruské hospodářství. „Západní řetězce jako McDonald’s mohou být nahrazeny, ale high-tech výrobky nikoli,“ zmínil. Narážel na fakt, že některá důležitá odvětví, například letectví, západní sankce výrazně postihly.
V jiných oblastech se ale Rusku daří turbulentní období vybalancovat. Hrubý domácí produkt v zemi poklesl jen o jednotky procent a nezaměstnanost je nízká. Kritici ovšem namítají, že čísla neodrážejí skutečný stav ruské ekonomiky. Například nezaměstnanost nezohledňuje počet Rusů, kteří uprchli do zahraničí, ty, kteří jsou na nucené dovolené, ani fakt, že statisíce mužů v produktivním věku skončily v ozbrojených silách, kde jich mnoho bylo zraněno, nebo padlo.
Exministr rovněž zdůraznil, že ruský schodek rozpočtu překročil během prvních čtyř měsíců částku, jež měla zemi vystačit na celý rok. V tom spatřuje další z důvodů, proč zemi v příštím roce postihne nevyhnutelná finanční krize. Rozpočtové rezervy podle něj nebudou stačit k tomu, aby ho pokryly, a Rusko se bude muset uchýlit k půjčkám. Země podle něj navíc čelí masové emigraci, odlivu kapitálu a klesajícím ziskům z prodej ropy a zemního plynu. Něčajevovo vyjádření vyvolalo v publiku nervózní smích a jeden host mu opatrně zatleskal.