FORUM 24 se zeptalo bývalého ministra financí Vlastimila Tlustého na jeho názory na případ Čapího hnízda, situaci v ANO, ministry financí Babiše a Pilného i možnou povolební situaci.
Pokud jsou dokumenty z banky týkající se Čapího hnízda zveřejněné anonymní skupinou Šuman pravé, máte představu, proč Andrej Babiš postupoval tak neopatrně? Jak podle vás celý případ skončí?
Pokud jsou nyní zveřejněné dokumenty pravé, dokazují spáchání trestného činu. Pak by mělo následovat soudní řízení a rozsudky pro obžalované. Jaké budou a jak dlouho to bude trvat, neumím odhadnout.
Tvrdíte, že po parlamentních volbách může dojít k rozštěpení ANO. Tušíte, kdo z viditelných tváří ANO by mohl Babiše takto zradit? Jak silná by podle vás mohla být tato vnitrostranická opozice?
Nepřísluší mi kohokoliv jmenovat. V médiích jsou dostupná vyjádření představitelů ANO, která se jasně distancují od „problémů“ Andreje Babiše a je zcela logické, že s narůstáním těchto problémů jich bude přibývat a budou mnohem silnější než dnes těsně před volbami. Bylo to tak přece v polistopadové historii v řadě případů.
V dosud známých případech odcházela čtvrtina až polovina. Zda a v jakém rozsahu dnes nelze přesněji odhadovat.
Jak hodnotíte působení Andreje Babiše a Ivana Pilného ve funkci ministra financí? Je oprávněná obhajoba vlády, že snížila objem investic, protože nebyl kvůli předchozím vládám (či hospodářské krizi) připraven dostatek projektů?
Současná vláda nemá na současném ekonomickém růstu fakticky žádnou větší zásluhu. EET dopadá tak, jak jsem předpokládal: výnosy kryjí náklady. Účtenková loterie bude pravděpodobně zřetelně úspěšnější. Až se to prokáže, potvrdí to mé přesvědčeni, že pozitivní motivace funguje mnohem lépe než represe. EET má dvě zásadní vady, a to právě, že je založena na represi, a za druhé to, že začíná u malých, místo aby lepší výběr daní začínal u velkých. Zvyšování byrokracie, zákazů a represí je spolu se snižováním investic to nejhorší, co tato vláda udělala, a nic to neomlouvá.
Jaké pozice bude chtít Babiš se svými lidmi po volbách přednostně obsadit? Myslíte, že by dal přednost vlivu na ČEZ, antimonopolní úřad nebo ministerstvo vnitra, popřípadě jiný úřad?
Není ani tak důležité, co chce, jako to, kolik bude potřebovat koaličních partnerů, a zejména to, co budou chtít oni.
A vůbec nejdůležitější je, zda bude prezidentem pověřen sestavit vládu. Vypadá to, že se všeobecně předpokládá, že ano. Myslím si, že je to možné, ale určitě ne jisté.
Někteří politici varují před povolební koalicí ANO s komunisty a stranou Tomia Okamury. Jaký je podle vás nejhorší reálně hrozící scénář povolebního vývoje?
Politici vždy varují před všemi podobami vlády, v nichž se s nimi nepočítá. To jim nelze mít za zlé, protože politika je a má být soutěží o moc. Mne děsí, že je v naší společnosti tolik lidí, kteří sami sobě volí neradostnou budoucnost. Je to asi tím, že v politice je mezi „setbou“ a „sklizní“ většinou dlouhá doba.
Za nejhorší považuji takové složení nové koalice, které se shodne na prohlubujícím se omezování svobody, ještě více zákazech, pokut a úřednictva. Jinými slovy, bojím se plíživého návratu k totalitě.