Spoluautor protiepidemického systému PES, expert Jakub Steiner z Univerzity v Zurychu se svěřil s několika poznatky reagujícími na aktuální situaci kolem vládních opatření. Nelíbí se mu, jakým způsobem vláda s metodikou zachází. Podle něj během prvního utahování systém PES rozbila a „vrátila se na trajektorii horské dráhy“.
„Můj dialog s vládou skončil. Bilancuji tedy svoji zkušenost posunovače myšlenek,“ napsal na úvod svého facebookového příspěvku ekonom Jakub Steiner z University of Zurych. Vládě pomáhal vytvořit systém PES. Rizikové skóre sestavené na základě matematických modelů mělo reagovat na sílící poptávku po jednoznačných informacích souvisejících s vládními opatřeními, kterým podle něj vévodí populismus.
„Podstatou PSA bylo, jak jsem jej chápal, pomoci vládě se z pasti populismu vyvléci. Myšlenkou bylo pomoci vládě svázat si ruce za relativně dobrých časů, aby, až zase čísla porostou, mohla utahování šroubů hodit na PSA a střapaté vědce. Těm totiž může být hněv voličů jedno. Tento commitment device (závazkový nástroj – pozn. red.), jak se tomu v teorii her říká, však nezafungoval. Při první příležitosti vláda ten slabounkej provázek na svých rukou roztrhla,“ popisuje Steiner myšlenky, se kterými začal s ministerstvem zdravotnictví na systému pracovat.
Nevládním expertům se podle něj podařilo vládě alespoň vysvětlit, že pokud zavede včasná opatření v době, kdy nákaza ve společnosti nesílí, tak se tím později snižují vrcholy následujících covidových vln. „Cílem je stabilizace a udržitelnost. Horskou dráhu nechceme. Testovat se má masivně, a to i ve skupinách, které nejsou ohrožené. Je nutné používat i levné a dostupné, a tedy nepřesné testy. Pobídky: než nadávat na neodpovědný lid, je lepší nastavit nemocenskou a jiné platby tak, aby se lidem vyplatilo nechat se testovat a spolupracovat s hygienou,“ říká Steiner.
Jak doplnil, i když se tyto poznatky mohou jevit jako samozřejmé, tak reagují na „strašidelný mindset (myšlení) vlády z léta“.
„To, že (tyto) myšlenky nyní slýcháte i z úst Andreje Babiše, je výsledkem práce mnoha posunovačů, kteří tyto memy přenesli z úspěšných zemí až české vládě pod nos. Dále se podařilo vybudovat důvěru mezi ÚZISem a nevládními analytiky. To je příjemné překvapení, protože ještě na konci léta byl tento vztah na nože. Výsledkem zakopání válečné sekyry je, že má česká veřejnost kredibilní data. Nestali jsme se banánovou republikou,“ myslí si expert.
Zpátky na horskou dráhu populismu
Steiner však připouští, že neúspěchy v rámci vládních rozhodnutí stále převažují. „Myšlenky zůstávají na papíře. Vláda při prvním utahování systém PSA rozbila a vrátila se na trajektorii horské dráhy. Vláda dle mého chápe, že se na nás valí třetí vlna. Vězí však v pasti populismu,“ dodává s tím, že zřejmě i samotná vláda je ze situace nešťastná, ale zavádí přísná opatření, až když se plní kapacity nemocnic. Reagovat by podle něj měla mnohem dříve.
„Vládu teď během třetí vlny čeká ekonomická krize, krize nemocnic a vakcinace. Obávám se, že tento trojboj vláda nedá. Nevím již však, jak přispět. Snad ještě poslední rada. Ať vláda zapojí do rozhodování opozici. Avšak ne symbolicky, bezvýznamným místem v krizovém štábu, ale skutečným podílem na moci. Možná, pokud by za covid neslo odpovědnost celé politické spektrum, tak z té pasti populismu vybředneme,“ uzavírá Steiner.
Kritikou nešetřil ani další z odborníků, který pomáhal vládě při sestavování jejího PSA. „Ministři Blatný a Havlíček se, zdá se, rozhodli jít cestou rozbití tachometru,“ komentoval poslední události před několika dny Jan Kulveit, vědec zabývající se globálními riziky na Oxfordské univerzitě.
„Podle předem stanoveného plánu by se při nefunkčnosti chytřejších opatření mělo velmi brzy opět víc brzdit. Místo toho, zdá se, vláda plánuje předělat index rizika tak, aby ukazoval nižší číslo. Tento postup bych přirovnal k rozbití tachometru – rozbitý tachometr ukazuje nižší než skutečnou rychlost,“ napsal.
„Pokud si index rizika upravíte tak, že místo vysokého nebezpečí začne při stejné epidemické situaci ukazovat o něco menší, nezpůsobí to zmenšení rizika špatného vývoje. Špatný vývoj pak přinese reálné škody, skutečné mrtvé, skutečné lidi bez práce, kde nejde jen o číslo,“ obává se vědec.
Jak uvedlo v pátek ministerstvo zdravotnictví na své pravidelné tiskové konferenci, pokud nedojde k výraznému zlepšení situace, tak během pondělního jednání vládě navrhne, aby se Česko od druhé poloviny příštího týdne přesunulo do 4. stupně protiepidemického systému PES. Obchody mají zůstat otevřené, restaurace však podle všeho ne.