Se začínajícím očkováním proti covidu-19 je aktuální i otázka možného rozdělení společnosti. V Německu se už experti vyslovují pro to, aby účast na některých typech událostí byla možná jen pro očkované anebo po předložení potvrzení o negativním testu. K tomu se v Česku kloní i hlavní hygienička Jarmila Rážová.
Británie začala tento týden očkovat, německá vláda očekává, že očkování spustí buď ještě koncem prosince, anebo krátce po Novém roce, v České republice to lze očekávat o poznání později. Odborná debata, jaké možnosti se případně naskytnou očkovaným, běží už nyní a naznačuje, že ti zodpovědní, očkovaní, budou mít různé výhody.
Je to jednoduché – očkování je jedinou účinnou ochranou před koronavirem. Vzhledem k tomu, že jej v demokratické společnosti nelze nařídit, nabízí se možnost zodpovědný přístup očkovaných a nezodpovědnost těch, kteří tento preventivní krok s celospolečenským významem odmítnou učinit, zohledňovat v budoucích nařízeních. Podle prvotních ohlasů expertů se zdá, že právě tato cesta bude mít oporu příslušných institucí a nakonec se i prosadí.
Zatím vlády zdůrazňují jen to, že očkování je dobrovolné a bezplatné, a je pochopitelné, že přednost dostanou příslušníci ohrožených skupin a další zájemci z rizikových či společensky významných pracovišť. Jakmile ale vakcína bude k dispozici všem zájemcům, začnou osoby, které očkování odmítají, nést důsledky svého postoje.
Je předčasné, aby na toto nepopulární téma už nyní mluvili politici, experti a instituce už se ale v tomto smyslu vyjadřují. V Česku se velice diplomaticky, a přece jasně vyjádřila hlavní hygienička Jarmila Rážová. „Cílem je opačný model. Kdo bude očkovaný, bude moci bez absolvování testů využívat služeb, které by jinak mohl využít pouze při pravidelném opakovaném testování,“ odpověděla v rozhovoru pro jeden ze serverů Agrofert Media na otázku, zda neočkované čekají nějaké restrikce. Přeloženo: kdo se nenechá očkovat, nebude chodit na koncerty a uzavřená sportoviště, anebo si pokaždé bude muset zajistit nový test. Rážová má pravdu – nejde o žádnou restrikci ve smyslu trestu, ale o racionální podmínku s cílem minimalizovat další šíření virové nákazy.
Také v Německu bude možnost účastnit se veřejného života časem zřejmě spjatá s přístupem k očkování. Pro stejnou možnost jako Rážová se vyslovuje i německý etik medicíny Georg Marckmann. Z etického hlediska je však takové dělítko ve společnosti ospravedlnitelné jedině tehdy, až bude mít každý ze zájemců skutečně možnost nechat se očkovat, řekl v rozhovoru pro deník Welt s tím, že do té doby musí platit stejné předpisy pro každého. „Pokud by riziko nákazy na nějaké kulturní události bylo uměřené při účasti očkovaných lidí, pak bych to považoval za opodstatněné,“ uvedl příklad. „Lidé, kteří se – ať už z jakýchkoli důvodů – nechtějí nechat očkovat, i když by mohli, se pak zkrátka nemohou zúčastnit,“ vysvětlil Marckmann, který je prezidentem německé Akademie etiky v medicíně.