Islamistické útoky cílí na evropský životní styl. Přesto není podle experta na islám Gillese Kepela teror výrazem války mezi Západem a islámem. Islámským extremistům jde daleko více o to, vyvolat nepřátelské reakce proti všem muslimům, a tím rozdělit společnost. Shrnujeme obsah rozhovoru s Gillesem Kepelem, který vyšel v deníku Huffington Post Deutschland.
Paříž, Nice nebo Brusel: Islamistické útoky jsou zaměřeny proti způsobu života na Západě. Přesto francouzský odborník na islám Gilles Kepel nepovažuje teror za válku mezi islámem a Západem.
„Terorismus je především výrazem války uvnitř islámu,“ řekl Kepel rozhlasové stanici Deutschlandfunk. Dnešní generaci džihádistů jde podle něj o šíření atmosféry strachu v Evropě. Ta má vést k radikalizaci v Evropě žijících muslimů. Cílem je vyvolat otevřenou občanskou válku. Na troskách staré Evropy má podle představ islamistů vyrůst nový chalífát.
Salafisté mají stále více přívrženců
Vhod by jim přišly velké rysy evropské společnosti, zdůrazňuje Kepel. Právě ve Francii se mnoho muslimů cítí být občany druhé kategorie. Expert nicméně je přesvědčen, že většina evropských muslimů extremistické tendence uvnitř jejich náboženství odmítá. Přesto vidí důvod k obavám: „Mezi mladistvými se za posledních 15 let salafistická ideologie silně rozšířila,“ vysvětluje Kepel.
„Salafisté hlásají kulturní odlišnosti oproti západním společnostem, které považují za nevěřící. To přitahuje lidi, kteří v této propasti vidí ventil své sociální frustrace a na tomto základě nastupují kurs směrem k násilí“, dodává expert.
Abychom se těmto tendencím účinně bránili, vyzývá Kepel islámské intelektuály k převzetí jejich dílu odpovědnosti: „Někteří jsou velice odvážní a dělají to. Často jim ale není věnována taková pozornost, jakou by si zasloužili.“
Pravicoví radikálové islamistům nahrávají
Zároveň však varuje před hesly pravicových radikálů, kteří chtějí islám v Evropě eliminovat. „To by okamžitě vedlo k občanské válce, a právě to si džihádisté přejí,“ zdůrazňuje Kepel.
Politika musí být zaměřena na účinný boj proti rozporům uvnitř evropských společností. „Ne válkou, ale pomocí vzdělání a práce bezpečnostních složek,“ vysvětluje francouzský expert na islám.