Koronavirová situace se opět zhoršuje a postoj vlády, potažmo ministerstva zdravotnictví, znepokojuje některé odborníky. Český vědec a expert na globální rizika Jan Kulveit zveřejnil svůj pohled na situaci a okomentoval páteční tiskovou konferenci šéfa resortu Jana Blatného. „Tiskovka MZČR se obávám dostala do podobného stavu odtržení od reality a verbální neúcty ke zdraví a životům jako za ministra Vojtěcha v září,“ píše.
Český vědec a expert na modelování globálních rizik působící na Oxfordské univerzitě se pravidelně vyjadřuje k dění v České republice. Nešetří kritikou vládního populismu, ale navrhuje také konstruktivní řešení, kterými by se mohlo ministerstvo řídit. Sám je spoluautorem protiepidemického systému PES a jeho rizikového skóre. Systému, jehož potenciálu vláda nevyužila a začala jej různě měnit a ohýbat, což pak mělo za následek další vlnu chaosu a zejména další zesílení epidemie.
„Architekty vzniku a nezvládnutí třetí vlny je nejspíš víceméně stejná sestava expertů, která selhala už jednou v létě a v září, v čele opět s ministrem, který je v epidemiologickým otázkách odkázán na kompetenci ministerstva,“ komentuje ve svém příspěvku Kulveit.
Vadí mu „odlidštěný“ pohled ministerstva na problematiku nemocných seniorů. „Pokud slyším, že hlavním problémem počtu nakažených seniorů není, že část jich bude vážně nemocná a mnoho zemře, ale že ‚tato skupina zatěžuje nemocnice‘, tak uvažuju, kde se ten odlidštěný pohled bere,“ dodává. Úředníci by měli dbát na větší respekt ke statistice, protože za každým údajem o zemřelém je třeba vidět jednotlivou lidskou tragédii.
V Česku se podle něj testuje málo, vzhledem k velikosti epidemie v zemi. Porovnává přitom statistiku počtu testů na odhalený pozitivní případ nemoci covid-19. „Asi nejpozitivnější, co se o počtu testů dá říci, je, že je ve srovnání s velikostí epidemie srovnatelný se zeměmi střední a východní Evropy, které epidemii teď zvládají špatně, a několikanásobně menší než u zemí, které ji zvládají přece jen lépe,“ myslí si vědec.
Jan Blatný na tiskové konferenci také řekl, že by vytíženým nemocnicím pomohlo otevření škol. „Hlavním limitem nemocnic je v současné době zejména personál. Možnosti navýšení personálu jsou téměř vyčerpány a dalšího zlepšení by mohlo být dosaženo snížením jejich nemocnosti, případně otevřením škol, aby se mohly vrátit ty sestřičky, které se musí starat o své děti, jež nyní nechodí do školy,“ uvedl ministr.
Ani tento nápad se ale expertovi příliš nezamlouvá. „Projevem epidemiologické nekompetence je nápad otevřít školy, aby se zvýšilo množství zdravotnického personálu. To sice zvýší o konstantní počet zdravotníků, ale zároveň se zvýší reprodukční číslo, což povede k nakažení většího množství lidí,“ varuje.
„Vzhledem k šílenosti české veřejné debaty je potřeba dodat, že tisíce mrtvých nepřináší prosperitu, otevřené obchody, hospody plné hostů či růst HDP. Strategie udržovat epidemii na úrovni např. padesáti tisíc nakažených za den zároveň zabíjí lidi, zároveň ničí živnosti,“ zhodnotil aktuální situaci v zemi Jan Kulveit.