Odborníci z Hospodářské komory zjistili, že řadě živnostníků hrozí pokuty kvůli nesprávnému pochopení EET. Navíc jim kvůli napojení pokladen na „Babišovu“ centrálu hrozí úspěšné hackerské útoky a úniky obchodního tajemství.
Hospodářská komora tyto překvapivé hrozby odhalila díky testování zařízení pro EET, na němž se její experti podíleli. Vzhledem k možným problémům s EET (jako je např. dočasné přerušení on-line spojení s „Babišovou“ centrálou či zničení pokladny včetně uložených dat při přepětí v elektrické síti) se navíc podíleli na přípravě prvního pojištění pro EET, které podnikatele vyjde na stovky korun ročně.
Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý, který samotnou myšlenku okamžité evidence tržeb na centrále podporuje, upozornil, že u podnikatelů byly odhaleny závažné bezpečnostní mezery. Vzhledem k tomu, že Sobotkova vláda nařídila povinné připojení pokladních zařízení k internetu, mohou se tak nyní podle Dlouhého dostat hackeři u mnoha podnikatelů ke všem možným informacím, které byly dříve pouze v uzavřeném systému.
Hrozba pokut se pak nad podnikateli vznáší zejména proto, že zapomínají, že se na ně kromě nových povinností spojených s novým typem pokladen vztahují také povinnosti spojené s pokladnami klasickými. Typicky jim u „on-line pokladen“ chybí displeje, na kterých by si zákazníci mohli průběžně ověřovat markované položky. Tím však podle experta Hospodářské komory pro EET porušují zákon o ochraně spotřebitele.
Komora dále varuje, že řada „on-line pokladen“ nevydává účtenky, které by splňovaly náležitosti klasických účtenek (jaké jsme znali dosud). Každému zákazníkovi musíte povinně vydat vládou nově vymyšlenou účtenku, na které musí být mimo jiné uvedena i výše DPH každého jednotlivého nákupu, ačkoli jste třeba jen čtvrtletním plátcem a ještě k tomu prodáváte zboží spadající pod různé sazby DPH. Pokud vám pak zákazník ještě zanechá spropitné, přinejmenším takové, které nezůstane zaměstnancům (tedy pokud vůbec nějaké zaměstnance máte), musíte okamžitě nahlásit na „Babišovu“ centrálu také spropitné a vydat klientovi další účtenku. Za nenahlášení tržby a nevydání nového typu účtenky vám nebo vašemu zaměstnavateli hrozí až milionová pokuta (respektive dvě půlmilionové pokuty). Nezapomínejte však, že kromě nových účtenek musíte zákazníkům na vyžádání předávat také právě účtenky klasické. Pokud tedy ani vaše „on-line pokladna“ neumí vytisknout účtenku s náležitostmi, jaké má obsahovat stará známá (klasická) účtenka, něco s tím dělejte, protože jinak opět porušujete zákony (o ochraně spotřebitele, živnostenský…). Můžete případně pro tyto účely samozřejmě i nadále používat také pokladnu klasickou.
Michal Wantulok ze společnosti Dotykačka si navíc stěžuje na problémy vzniklé zejména kvůli rychlému startu EET po schválení finální verze zákona. Podle něj tak spousta podnikatelů evidentně neměla dostatek informací a nyní běžně bojují s poruchami, potýkají se s dublováním plateb nebo musejí strpět dlouhá čekání na účtenky.
Živnostníci se zkrátka často spolehli na slova ministra financí Andreje Babiše (ANO), že jim postačí levné zařízení, a nyní na to zjevně doplácejí.