Prezident Miloš Zeman se podle několika ústavních právníků opakovaně pohyboval na hraně nebo za hranou českých zákonů. V analýzách pro Senát to podle senátora Jiřího Šestáka uvedli čtyři z pěti expertů. Posudky si horní komora objednala k petici, která podezírá hlavu státu z velezrady.
Velezrada to zatím není
Vyjádření pětice právníků k otázce velezrady bylo podle Šestáka jednoznačné. „Byť kontroverzní výroky pana prezidenta znepokojují velkou část české veřejnosti, tak bylo konstatováno, že podezření pro velezradu či hrubé porušení ústavy nejsou tak závažná, aby se toto podezření proměnilo skutečně v žalobu na prezidenta pro velezradu,“ uvedl senátor.
„Nicméně ve všech těch vystoupeních jako červená nit procházely názory, že jednání a výroky pana prezidenta v řadě případů jsou na hraně, či překračují české zákony,“ konstatoval na dnešní tiskové konferenci dále Šesták.
Prezident nerespektuje zahraniční politiku vlády
Jako příklad uvedl obejití Poslanecké sněmovny a politických stran při jmenování úřednické vlády Jiřího Rusnoka sestavené podle něj převážně z přívrženců Strany práv občanů, neúměrné protahování lhůt před jmenováním koaliční vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD) a nerespektování zahraničněpolitické linie vlády, zejména ve vztahu k Rusku.
Posudky k petici zpracovala pětice expertů na ústavní právo – Ján Gronský, Aleš Gerloch, Václav Pavlíček, Jan Wintr a Jan Kudrna. S výjimkou Pavlíčka vyjádřili podle Šestáka všichni přesvědčení, že se Zeman někdy dostává přinejmenším na hranu svých pravomocí.
Tisíce občanů v petici kritizuje prezidenta
Senát by se měl peticí zabývat dnes. Podepsalo ji na 11.000 obyvatel, tedy více než požadovaný počet pro projednání na schůzi horní komory. Návrh ústavní žaloby by muselo podat nejméně 27 senátorů a k Ústavnímu soudu by doputoval v případě, že by s ním souhlasily tři pětiny poslanců a senátorů.
Předmětem petice byly loňské Zemanovy výroky, v nichž se vyslovil proti sankcím EU vůči Rusku za jeho anexi Krymu. Podle organizátorů petice tím zadal důvodné podezření, že jedná spíše „v zájmu režimu Vladimira Putina než v zájmu České republiky a jejích spojenců“. Zemanovi kritici poukazovali také na jeho zpochybňování ruské účasti na bojích na východě Ukrajiny.