Mezi noční můry, spojené s dovolenou, patří nevolnost či nemoc, která by vás mohla postihnout ve chvíli, kdy hodláte odpočívat. Překvapivě na turisty nečekají nepříjemné zážitky pouze v cizích krajích, ale mohou přijít už na cestě do nich. Je proto důležité si dávat pozor na to, co konzumujete.
Bývalá letuška Kim nedávno na TikToku doporučila, proč si na palubě nikdy nedávat rozlévané nápoje. Riziko se ovšem neskrývá pouze v nich, ale také v potravinách, které vám palubní personál bude při letu nabízet. Server Best Life proto přišel s několika tipy na jídlo, které byste měli po dobu letu rozhodně vyřadit ze svého jídelníčku.
„V restauračním průmyslu se jídlo připravuje a podává bez prodlení,“ říká Jean Dibleová, odbornice na bezpečnost potravin v leteckých společnostech. „V leteckém průmyslu se jídlo připravuje v cateringové společnosti a poté se zabalí do izolovaných kontejnerů a odveze na letiště, kde se umístí na palubu letadla,” vysvětluje s tím, že nesprávná teplota skladování potravin je celosvětově nejčastější příčinou onemocnění z jídla.
Nejde však pouze o teplotu potravin, někdy je potenciální problém úplně jinde. Například u syrového ovoce a zeleniny. “Listová zelenina je na seznamu stahovaných potravin kvůli kontaminaci salmonelou a E. coli. Otravu z potravin způsobují i klíčky, rajčata a celer. Pokud je tedy vaším cílem vyhnout se otravě jídlem, vynechejte saláty a volte raději dobře tepelně upravené potraviny,“ doporučuje zdravotní expertka Maria Hansonová. Když se bez ovoce a zeleniny nemůžete obejít, volte potraviny se slupkou. Ideální je třeba pomeranč či banán.
Pokud máte rádi plody moře, nechte si na ně v letadle zajít chuť. Konkrétně si dejte pozor na krevety. Podle studie Consumer Reports (spotřebitelská organizace věnující se nezávislému testování produktů – pozn. red.) z roku 2015 obsahovalo 60 % mražených krevet, odebraných v laboratoři, škodlivé bakterie salmonely, Vibrio vulnificus, listerie nebo E. coli
Zapomeňte raději i na rýži jako přílohu. Je totiž nutné ji po uvaření udržovat v dostatečné teplotě, aby se předešlo množení spor bakterie Bacillus cereus. Špatně servírovaná rýže může jejího konzumenta klidně dostat do nemocnice s vážnými zažívacími potížemi.
Ty mohou způsobit i mléčné výrobky. Některé dokonce nejde identifikovat jako zkažené. Bakterie, jako je třeba listerie, totiž nezpůsobují, že by třeba závadný jogurt zapáchal.
Bezpečně se nemůžete cítit ani při podávání masa. Kvůli hromadné přípravě jídla je totiž pravděpodobné, že mohou být některé porce servírovány s nedostatečně tepelně upraveným masem. „Často se musíte spoléhat na to, že dostanete něco, co se vám zdá dobře uvařené,“ říká doktorka Patricia Griffinová, vedoucí oddělení epidemiologie střevních onemocnění Centra pro kontrolu a prevenci nemocí. „Nejlepší je mít teploměr. Velmi důležitá je však opravdu dobrá tepelná úprava masných výrobků,” dodává.
Zdá se tedy, že nejlepší variantou je v letadle nejíst vůbec, nebo být při výběru velmi opatrní. Jeden pokrm přeci nestojí za zkaženou dovolenou.