Voda ze zničené Kachovské přehrady bude unikat ještě několik dní. Ukrajinci zatím v zatopených oblastech zachraňují, co se dá. Evakuují seniory, zachraňují tonoucí domácí mazlíčky. Odborníci z britského ministerstva obrany však varují. Mohutný průtok vody narušuje další části hráze. Ty se mohou zhroutit a přivodit druhou masivní povodňovou vlnu.
Exploze přehradní hráze v Kachovské vodní nádrži způsobila katastrofální záplavy a ekologickou katastrofu bezprecedentních rozměrů. Z nádrže naplněné takřka po okraj unikají miliardy kubických metrů vody. Zaplaveno je přes 80 obcí a potrvá dny, než z protržené přehrady přestane unikat největší příval. Situace je kritická zejména na níže položeném okupovaném východním břehu Dněpru, kde ruské jednotky nedovolují dobrovolníkům pomáhat s evakuací postižených osob.
Na ukrajinské straně se zatím lidé pokoušejí zachránit, co se dá. Videa se zachránci vysvobozujícími lidi, hospodářská zvířata i domácí mazlíčky se ve velkém objevují na sociálních sítích. Britští experti z ministerstva obrany ovšem ve své pravidelné zprávě varují před dalším nebezpečím. Podle nich hrozí, že účinky unikající vodní masy poškodí další části hráze. Ty se mohou kdykoli zhroutit a uvolnit další kvanta vody najednou. Pro rozsáhlé oblasti pod přehradou by to znamenalo další pohromu. Ministerstvo také uvedlo, že rozsah záplav byl tak katastrofální také vinou faktu, že přehradní nádrž byla v době exploze Rusy naplněna na rekordní objem.
Hráz přehrady, která je jedním z největších vodních děl v Evropě, byla zničena v brzkých úterních hodinách. Ukrajina je přesvědčena, že za zkázu může Rusko, Moskva zase obviňuje Kyjev. Voda zaplavila přes 2000 domů jen na pravém břehu Dněpru. Postiženo je 24 lokalit, uvedla agentura AFP s odvoláním na ukrajinské činitele. OSN zase informovala o tom, že naléhavou pomoc potřebuje přes 16 000 lidí. Humanitární dopady situace podle ní ale pocítí statisíce osob.