Charles se celý život připravoval na to, že se stane králem, avšak jakožto nový král to nebude mít vůbec jednoduché. Jeho veřejný obraz je komplikovaný a jeho popularita se s tou královninou vůbec nedá srovnávat. Podle některých průzkumů veřejného mínění si téměř polovina Britů přeje, aby abdikoval, říká Monika Brusenbauch Meislová z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. V rozhovoru pro deník FORUM 24 mimo jiné popisuje, jak je v Británii vnímána vláda Alžběty II. i to, jestli je nejúspěšnější političkou britské historie.
Královna Alžběta II. na britském trůnu strávila 70 let. Jaký bude teď postup? Co se bude dít v královské rodině i celkově ve Velké Británii?
Následný postup je přesně dán protokolem. Platí, že trůn nikdy není neobsazen, takže v okamžiku, kdy královna Alžběta II. zemřela, se stal králem okamžitě a bez jakýchkoli ceremonií její dědic, nejstarší syn Charles, bývalý princ z Walesu. Ten přijal jméno Charles III., tedy Karel III., a během prvních zhruba 24 hodin po smrti své matky bude v londýnském paláci svatého Jakuba oficiálně prohlášen králem.
Rovněž se mimořádně sejde britský parlament a poslanci složí přísahu věrnosti nové hlavě státu. K samotné korunovaci krále Charlese však dojde až později, neboť uspořádat korunovaci během období truchlení a smutku by bylo neuctivé. Ostatně samotná královna Alžběta II. byla korunována až 16 měsíců po smrti svého otce krále Jiřího V. Desátý den po úmrtí královny se bude konat státní pohřeb.
Jak její smrt vnímá britská veřejnost?
Britská veřejnost hluboce truchlí. A to bez ohledu na individuální politický vztah k monarchistickému zřízení jako takovému. Královna Alžběta II. se stala nedílnou součástí života Britů, byla v něm trvale přítomna. Drtivá většina z nich život bez královny nikdy nezažila. Královna zasvětila svůj život trůnu a svému lidu a britská veřejnost si je toho velmi dobře vědoma.
Po její smrti se stal králem dosavadní princ Charles. Jak je nový král mezi Brity vnímán?
Ve svých 73 letech je Charles III. při svém nástupu na trůn starší než jakýkoli jiný panovník v britské historii. Dosavadní rekord náležel králi Eduardovi VII., kterému bylo v roce 1901, když nastoupil na trůn po své matce, královně Viktorii, 59 let.
Charles se celý život připravoval na to, že se stane králem, avšak jakožto nový král to nebude mít vůbec jednoduché. Jeho veřejný obraz je komplikovaný a jeho popularita se s tou královninou vůbec nedá srovnávat. Podle některých průzkumů veřejného mínění si téměř polovina Britů přeje, aby abdikoval a na jeho místo nastoupil jeho nejstarší syn William. Zatímco královna Alžběta byla dlouhodobě nejoblíbenějším členem královské rodiny, Charles je dle nedávného průzkumu agentury YouGov až sedmý.
Dá se už teď říct, co od něj na královském trůnu můžeme očekávat?
Obávám se, že na to je ještě příliš brzy. Monarchie jako instituce je v Británii velmi populární a bude zajímavé pozorovat, zda a jak se to po nástupu krále Charlese na trůn změní.
Jak jsem už zmínil, Alžběta II. vládla v Británii 70. let. Určitě není lehké zhodnotit tak dlouhou dobu, ale přece. Jak je její vláda vnímána?
Doba, po niž královna Alžběta II. vládla, se označuje jako druhá doba alžbětinská. Alžběta panovala v době, kdy Velká Británie i celý svět procházely turbulentními změnami. Její majestát však představoval trvalý zdroj stability a kontinuity. Byla tmelem britského národa, ztělesněním důstojnosti, šlechetnosti a slušnosti. A přestože vzhledem k jejímu vysokému věku bylo možné její skon do značné míry předpokládat, přichází nyní jako ohromný šok. Zároveň je ale i okamžikem jakési široké celospolečenské reflexe.
Zklamala někdy za dobu svého vládnutí Brity a Velkou Británii?
Jako žádný člověk na světě, ani královna Alžběta II. se nemohla zavděčit bez výjimky úplně všem. K nejkritizovanějším momentům královnina panování dlouhodobě patří její reakce na smrt princezny Diany, kterou mnozí považovali za neadekvátní.
Dá se říct, že skončila jedna velká éra?
Zcela jednoznačně. Královna Alžběta II. onu éru definovala, byla jejím ztělesněním, jejím neodmyslitelným symbolem. Její skon tak představuje zásadní, přelomový okamžik. Je nesmírně těžké představit si Velkou Británii bez královny Alžběty II.
V médiích jsem zaznamenal debaty o tom, jestli byla Alžběta II. nejúspěšnější političkou historie Velké Británie. Jak se na to díváte vy?
Já vnímám královnu jako nesmírně silnou osobnost, která byla zároveň ohromnou inspirací. Vyznačovala se neobyčejným smyslem pro povinnost a charismatem.
Alžběta II. dokázala modernizovat a otevřít zkostnatělou královskou rodinu britské i světové veřejnosti. V poslední době jsme ale mohli zaznamenat několik kauz. Asi nejviditelnější byla v poslední době ta kolem prince Harryho a jeho manželky Meghan, kteří rodinu obvinili z rasismu. Musela také svému synovi Andrewovi odebrat vojenské tituly a královské záštity, protože byl obžalován ze sexuálního napadení. Jak je teď královská rodina v Británii vnímána?
Královskou rodinu vždy doprovázela určitá míra skandálů a bude tomu tak i nadále. Rozdíl oproti minulosti je v tom, že v moderní době jsou tyto skandály velmi silně medializovány. Průzkumy veřejného mínění ukazují, že popularita monarchie ve Velké Británii za posledních deset let mírně poklesla. Podle nedávného průzkumu agentury YouGov zhruba 60 procent Britů soudí, že by monarchie měla být zachována, přičemž přibližně pětina preferuje její zrušení. Platí, že monarchie se těší větší podpoře u starších věkových skupin než u těch mladších.
Alžběta II. byla vnímána jako symbol britské monarchie. Dokáže ji v tomto nahradit dosavadní princ Charles?
To je zatím velmi těžké posuzovat. Všem v královském paláci je jasné, že Charlesova popularita je ve srovnání s jeho maminkou výrazně nižší, a učiní mnohé pro to, aby si jej veřejnost co nejvíce oblíbila. V tomto ohledu se královský palác na odchod královny Alžběty svým způsobem připravuje už dlouho a má plán. Je ale nesnadné odhadovat, jak se Charlesův obraz na veřejnosti promění poté, co se stane králem.
Jaká je vůbec budoucnost monarchie ve Velké Británii?
I toto je obtížné odhadovat. Je nejisté, jak se po odchodu královny Alžběty II. popularita monarchie promění. Zosobňovala ji tak dlouho, že zkrátka nelze předpovědět, jaká bude reakce Britů na panovníka, který nebude Alžbětou.