Fascinují vás vesmírné úkazy? Pokud ano, tak si možná již brzy užijete výbuchu hvězdy T Coronae Borealis (T CrB). Podle astronomů by k explozi tohoto systému dvou hvězdných těles mělo dojít právě v roce 2025.
K výbuchu hvězdy T CrB dochází podle odborníků zhruba každých osmdesát let. Týdeník Newsweek informuje o tom, že se jedná o dvouhvězdný systém červeného obra a bílého trpaslíka. Bílý trpaslík zde plní roli jakéhosi vesmírného zloděje, který během akrece čerpá materiál z červeného obra, jenž v tomto procesu figuruje jako průvodce. Po explozi se má tento úkaz objevit v souhvězdí Severní koruna, kde má být jasný přibližně stejně jako Polárka.
V současné době je hvězda T CrB velmi slabá a nelze ji vidět bez dalekohledu. Po výbuchu se má však její jasnost zvýšit téměř tisíckrát.
„Systém je ukrytý v hustém oblaku materiálu z červeného obra. Když je dvojice v klidu, červený obr svým jasem dominuje a systém se jeví jako obří hvězda spektrální třídy M3. Bílý trpaslík přispívá určitou emisí převážně v ultrafialové části spektra. Materiál z červeného obra ale neproudí rovnoměrně, a tak jasnost dvojhvězdy jako celku v průběhu let kolísá. Když se na bílém trpaslíku nahromadí dostatek hmoty, překročí jeho teplota kritickou mez a dojde k zapálení termojaderných reakcí. Jasnost hvězdy se neuvěřitelně zvýší a my sledujeme tzv. výbuch novy,“ popisuje na webu astro.cz princip celého procesu astronom Karel Halíř.
Exploze hvězdy T CrB byla naposledy pozorována v roce 1946. Podle původních předpokladů astronomů mělo k dalšímu výbuchu dojít již v loňském roce, což se nakonec nestalo. Pozoruhodný kosmický úkaz tedy očekávají letos.